مسئله یارانه ها چالش بزرگی برای دولت روحانی ؟؟؟

 yaraneh

به نظر مشکل یارانه به یک حرکت سیاسی مبدل شده و اگر دولت به همه یارانه پرداخت نکند دچار مشکل می شود . صحبت های گوناگونی در مورد یارانه ها می شود ، برخی افراد معتقدند که برای بازسازی اقتصاد کشور بصورت پایه ای و اساسی مردم باید از دریافت یارانه ها صرف نظر کنند تا دولت » تدبیر و امید » بتواند به یازسازی خرابی های اقتصادی بپردازد !!  و یا معتقدند که دادن یارانه به مردم نوعی » گدا پروری » است و میبایست که دولت از پرداخت یارانه سرباز زند . 

از طرفی مردم  به گرفتن یارانه ها عادت کرده و هر ماهه چشم انتظار تاریخ واریز مبلغ یارانه ها هستند ، دیگر اینکه از آنجائیکه مردم اعتقاد به نظام و ساختار این حکومت ندارند ، به نظر از دارا تا ندار قصد دارند که با گرفتن یارانه ضربه ای به دولت وارد کنند . دولت هم بر صدد بر آمده تا حدالمقدور از دادن یارانه به افرادی که از نظر خودشان در شرایطه مرفه هستند خودداری کند .

حال سوال اینجاست در شرایطی که حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور که پاسپورت و کارت ملی دارند قصد در گرفتن یارانه دارند چگونه این دولت می تواند از میان اینهمه فرم تعدادی را انتخاب و مابقی را رد کند و توقع داشته باشد که مردم هم دولا پهنا پول بنزین و آب وبرق وگاز و …..را پرداخت و در مقابل اینهمه تورم و ….سکوت کنند .

من به شخصه وقتی  پیش از دوره دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد دیدم که ایشان برای طرح قطع سوبسید های دولتی  به کارخانجات و صنایع و …اصرار  و در مقابل ادعا کرد که پول سوبسید های دولتی را مستقیمأ به دست خود مردم می دهد تا هر طور که می خواهند خرجش کنند و مجلس هم نتوانست از پس احمدی نژاد بر بیاید ..می دانستم که فاتحه رژیم خوانده شده است .

خصوصأ که در دوره قبل ایشان برای جلب نظر مردم به هر کسی که متقاضی یارانه بود صرف نظر از شرایط مالی خانوارها این پول را پرداخت کرد، حال این دولت می خواهد که این پول ها را ندهد ، اما چگونه ؟؟؟    

چند روز پیش مقاله ای را در یکی از جراید داخلی خواندم که در مورد ناقص بودن فرم تبت نام برای گرفتن یارانه ها بود ، از همان اول مقوله با گله گذاری از نحوه سوالات داخل فرم شروع می شد و گله مندی های دیگر ..

ظاهرأ در این فرم ها سوالاتی کافی در مورد دارائی های منقول و غیر منقول افراد خانوار شده است ولی سوالی در مورد وام ها و پرداختی های خانوارها موجود نیست .. که البته به نظر میرسد که افرادی که به این فرم ها رسیدگی می کنند وصلاحیت و عدم صلاحیت افراد را مشخص می کنند می بایست که یک نموداری داشته باشند از میانگین درآمد و میانگین خرج ها تا بتوانند بطور صحیح در مورد واجد بودن یا نبودن افراد نظر بدهند .

به هر روی در این مقاله نکات جالبی نظر مرا به خود جلب کرد که دوست دارم به بخشی هائی از این نکات اشاره نمایم .. شخصی با اشاره به ناقص بودن فرم های ثبت نام گفته است :  باید بگم این فرم ناقصه ! اول اینکه مشخص نمی‌شه افراد متقاضی چند خانه ،زمین ،ملک و…دارند؟ دوم اینکه کسی که صاحبخانه است،خانه وی چند متره ؟کجای شهر است؟وآیا ملک وی نوساز است و یا خیر؟

خوب تا اینجا من هم با این شخص موافقم طبیعتأ می بایست که فرقی مابین کسی که خانه 45 متری در پائین ترین محله شهر داره با کسی که یک آپارتمان  به متراژ وسیعتر و یا حتی با همان متراژ ولی در یک مجله اعیانی دارد تفاوت هائی باشد !!

البته من فقط یک نکته را باید اینجا اشاره کنم که چرا باید قیمت ملک شخصی فردی ملاک باشد برای اینکه بتواند وی را واجد شرایط بکند یا خیر …

مگر شما در آخر ماه می توانید برای پرداختی های برق ، گاز ، آب و برق و غیره و غیره بروید و بخشی از منزلتان را بفروشید تا بتوانید پول پرداختی هایتان را بدهید ؟؟

به نظر میرسد که دولت جمهوری اسلامی با این برنامه یارانه ها که پایه اش را همان آقای دکتر ترافیک گذاشت و رفت ( احمدی نژاد) به تفرقه بین اقشار مردم دامن زده و بدین طریق با دادن یارانه به افرادیکه طبق بر آوردهای خودشان واجد شرایط هستند مردم را بر ضد هم می شورانند.

ما در همین بهمن ماه سال گذشته زمانیکه دولت سبد کالا را به مردم داد ، شاهد هرج و مرج و نا آرامی در بین اقشار مختلف مردم بودیم .

نکته دیگری که این دوست گرامی بدان اشاره کرده این است که : چرا باید درآمد زن را هم جزو درآمد خانوار محسوب کرد؟ در حالی که در دین اسلام زن موظف به نان آوری نیست؟  به نظر میرسد که  کار به جائی رسیده که مردم ایران  هم در هر جا که مصلحت باشد به قوانین اسلامی پناه می برند ..!!

البته در این مقاله اشاره نشده است که شخص شاکی مرد یا زن است از اینرو من نمی دانم دقیقأ از چه موضعی با ید این ظریه را تحلیل کرد، چرا که اگر این مخاطب زن باشد ، چرا باید علنأ به صرف دریافت یارانه از قانون اسلامی که در هر زمینه ضد زن است برای گرفتن این پول استفاده کند ؟؟

و این سوال پیش می آید که اگر زنان برای گرفتن یارانه نقدی حاضرند که طبق قانون اسلامی آنها را لحاظ کرده و به شمارش نیاورند و از در آمدشان هم صحبتی به میان نیاید ! پس چگونه است که در مواردی  چون حجاب اجباری ، تملک مرد بر زن طبق قوانین اسلامی . یا رسیدن فرزندان به پدر در هنگام طلاق و یا نداشتن حق طلاق و موارد بسیاری از این قبیل اصرار بر این دارند که می بایست در یک جامعه ، زن و مرد از حقوق برابر برخوردار باشند  …

آیا نمی بایست که ما مردمی باشیم که برای یکبار هم که شده اول تکلیف خودمان را با خواسته هایمان  مشخص کرده و بدانیم که اصولا چه در سر داریم نه اینکه هر طرف که باد ما را برد و نفعی برایمان بود داد سخن بر آریم .

روی سخن من با زنان و مردان است ، مردمی که به هر دلیل می خواهند که یارانه هایشان را بگیرند ، خوب اعتراض کنید ولی  برای توجیه اعتراضاتتان دست به دامن موازین شرعی نشوید ، چرا که ضرورتی وجود ندارد …گرفتن سوبسید های دولتی حق مردم ایران است که در یک کشور زرخیز زندگی می کنند.

در سایت ثبت نام یارانه ‌ها این کلمات به چشم می‌خورد:»  سامانه اعلام نیاز دریافت یارانه نقدی » !!

به چه روزی افتاده این مملکت که به جای اینکه آقایان از بخور بخور های خود کم کرده و کمی با انصاف با بیت المال مملکت که به دستشان بطور امانت است برخورد کنند تا اصولأ تورم اقتصادی ببار نیاورند که مجبور باشند که یارانه و سبد کالا و یا ….به مردم بدهند .

مردم را  بمانند گدایان باید صف کرده اند تا  فرم نیاز دریافت یارانه پر کنند. این بود آن وعده وعید های کسانیکه مردمی را کورکورانه تشویق کرده و در سال 1357 به خیابان ها ریختند و گفتند که تمامی مردم مستضعف ایران را صاحب خانه و کار و ….می کنند .

این بود آن پول نفتی که قرار بود در خانه ها را زده و بدست مردم بدهند ؟

حال مردم را به روزی انداخته اند که برای گرفتن 45 هزار تومان برای هر نفر در خانواده شان دست به هر کلک و حقه بازی بزنند … طبق آمار رسیده از اداره تیت احوال جمعیت ایران 75 میلیون نفر سرشماری شده است و طبق آمار دریافتی از ثبت نام یارانه ها تا کنون 76 میلیون و 400 هزار نفر برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند . !!؟؟

حتی اینبار ایرانیان مقیم خارج هم که پاسپورت ایرانی داشته و یا کارت ملی دارند از طریق خانواده هایشان اقدام به دریافت یارانه کرده اند و برخی بر این نکته اشاره دارند که این یارانه حق ما است میگیریم و به یک نیازمند پولش را کمک می کنیم ؟؟

امید واریم که به  قشر واقعأ محروم جامعه که فرم پر می کنند از دریافت یارانه محروم نمانند ،  ولی نکته اینجاست که چگونه مملکتی که حداقل 25 درصد مردمش در حد رفاه عالی هستند و 30 تا 40 در صد هم در حد متوسط قرار دارند می توانند برای دریافت یارانه ثبت نام کنند ؟؟؟

آیا خود دولت و سپاه برای گرفتن این یارانه های نقدی که بخش اعظمی از در آمد سرانه کشور را بخود اختصاص می دهد  تبت نام های غیر قانونی انجام می دهند ؟؟ 

در خیابان مولوی و ناصرخسرو تهران و شاید در برخی نقاط مشابه در شهر های دیگر ایران شناسنامه افرادی که فوت شده اند بفروش میرسد و یا اینکه اداره ثبت احوال شناسنامه هائی را بطور غیر قانونی به نام افرادیکه حقیقی نیستند صادر می کند که البته این مسئله از همان ابتدای برنامه کوپنی شدن کالاهای ضروری و در ایام جنگ ایران و عراق شروع شد و بعد هم بدون رسیدگی چنین شناسنامه هائی در دست مردم و یا گروه های خاصی باقی ماند .

حال بنظر میرسد که چالش بزرگ دولت روحانی این باشد که بتواند در صد خطای گزینشی  را کاسته و به اصطلاح مشمولین واقعی را پیدا کند .  یا اینکه دست آخر مثل دولت احمدی نژاد به همه مردم این پول را بدهد تا قائله ها را بخوابانند ولی در عوض تورم در کشور به نقطه انفجار برسد .  

نوشته : خ- ن 

 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.