زنان افغان سنت راشکستند

images (11) (1)

م. فقیهی راد

همانطوریکه می دانید چندی پیش انتخابات  افعانستان بود و زنان افغان پس از گذشت سالهای طولانی سنت ها را شکستند ودر پای صندوقهای رای حضور پیدا کردند .

آنها که در تمام این سالها از حق رای دادن محروم بودند ودر تعیین سرنوشت خود هیچ نقشی نداشتند بالاخره این حق را دوباره بدست آورند و در تعیین سرنوشت کشورشان شرکت کردند.

این امریست که پیش از این حامد کرزی به آن اشاره کرده بود و در مصاحبه ای که در روز هشتم مارس به مناسبت روز زن انجام داده بود .گفته بود که اگر آرائ زنان در 1389 نبود من نمی توانستم رئیس جمهور بشوم .

در جامعه مرد سالاری مثل افغانستان تحقق این امر بسیار سخت اتفاق می افتد . خانواده های مرد سالار افغان بیشتر زنان را در پستو و کنج خانه می پسندند نه در اجتماع ومشارکتهای سیاسی واجتماعی .

سه تن از کاندیدهای امسال یک معاون زن را برای خود برگزیده وبا انتشار نام او تبلیغی در جهت کسب آرائ زنان جامعه افغان را انجام دادند .

images (15) (1)

پیش از این دیگر کاندیدها نیز در تمام مصاحبات وتبلیغات خود صحبت از برابری حقوق زن ومرد کرده بودند وآمادگی خود را برای بازگرداندن حقوق از دست رفته زنان کشور افغانستان اعلام کرده بوند .

با این حال زنان افغان امسال در انتخابات حضور بسیار گسترده وشادمانی داشتند وامیدوار هستند که منتخب آنها حقوق آنها را باز ستاند تا آنها نیز بتوانند مانند سایر زنان دنیا در حقوق اولیه کشور خود یعنی حق تعیین سرنوشت شرکت داشته باشند .

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.