نگاهی به نوروز یکهزاروسیصد ونود وسه

images (11) (1)

م – فقیهی راد 

            norouz

هرساله مردم ایران به رسم وآئین باستانی این تغییر فصل رابه امید آغاز سالی جدید در اولین روز بهارجشن می گیرندوبرطبق این آئین کهن مراسمی را به جا می آورند مانند : چیدن سفره هفت سین . در خانه بزگترها دور هم جمع شدن . به دیدوبازدید رفتن ، عیدی گرفتن وعیدی دادن وغیره …

اما چندان خاطره ای آسوده برای مردم نمانده است زیرا که با یک بازار کاملا آشفته در ایران مواجه هستیم ، چرا که تعییرات اقتصادی ، تحریمها، بی کفایتی برخی مسئولین ونوسان بازار ارز در سال 1392 نقش بسزائی در آشفته کردن این بازار داشته است .

مثلا در بخش مسکن شاهد رکود اقتصادی شدیدی چه در بخش فروش وچه در بخش اجاره هستیم در حالیه هر ساله صدها مالک ویا مستاجر اقدام به تعویض خانه واسباب کشی می کردند .از طرفی میزان نقدینگی نسبت به قیمتها در بازار پائین است زیرا که حقوقها هیچ افزایشی نداشته است واز طرف دیگر مالکین وسازنده ها در جهت تکمیل ملک وتحویل به موقع به بازار فروش در زمانهای مختلف مجبور به استفاده ازمصالح به قیمتی بالا شده اند ، پس در نتیجه حاضر به فروش ویا اجاره دادن با قیمت پائین نیستند.البته برخی دیگر نیز که صاحب خانه های چند سال ساخت ویا قدیمی هستند به پیرو از تب بالای قیمت اجاره در بازار ،قیمتها را بالا برده اند .

در قسمت خرید نوروزی برای خانواده ها نیز همین مشکلات وجود دارد که اجناس با توجه به تحریمها وبی ثباتی قیمت ارزبا قیمت بالا به دست مصرف کننده ها می رسد ، با اینکه همه می دانیم افزایش چندانی در حقوق کارمندان در سال گذشته وجود نداشته است . حالا خانواده هایی که در سالهای گذشته خرید خود رابه نسبت میزان حقوق در یافتی خود از مغازه ویا فروشگاه انجام می دادند اما امسال سعی به انجام خرید نوروزی در دستفروشیها دارند واین دستفروشها که اینروزها بازار داغی دارند وبساط آنها در اکثر خیابانها دیده می شود اغلب با مشتریانی مواجه هستند که به دنبال کیفیت نیستند واین مشتریان خوب می دانند که در این دستفروشیها نباید به دنبال مارک ویا مرغوبیت کالا باشند وفقط نیاز خرید نوروزی خود را بر آورده می سازند .

در مورد مسافرتهای نوروزی نیز باید گفت با توجه به اینکه دولت اعلام کرده است که افزایش 38% قیمت بنزین را قبل از ایام عید انجام نخواهد داد اما همچنان تصمیم سفر کار دشواریست ، مخصوصا مردم تهران که در سال 1392 با بالاترین میزان آلودگی هوا در تهران مواجه بودند وسفر در نوروز درالویتهای آنهاشاید قرار داشته باشد اما با توجه به بالا بودن قیمت هتلها ومسافرخانه هاهمچنان تصمیم به سفر نوروزی کار سختی است وقشر کثیری از مردم عید نوروز را بی شک در خانه هایشان به سر خواهند برد .

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.