پخش مصاحبه اعتراف گونه اعدامیان اهل سنت قبل از اجرای حکم

02718417_400-300x221

تنظیم خبر : خاطره نورشید

در پی موج عظیم حرکت های اعتراضی در گوشه و کنار کشور طی هفته اخیر تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی  (صدا و سیما) اقدام به پخش اعترافات از چند زندانی اهل‌سنت کرده و این موضوع خطر اجرای حکم برخی از زندانیان اهل‌سنت را در محافل حقوق بشری افزایش داده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی هفته اخیر در چندین نوبت مصاحبه‌هایی از چند زندانی اهل‌سنت از شبکه خبر (صدا و سیما) تحت عنوان «سناریو» پخش شد و در طی این سخنان چند زندانی محکوم به اعدام اهل‌سنت اقدام به اعتراف علیه خود و دیگر زندانیان اعدامی نمودند.

پخش این مستند و همزمانی آن با مسائل پیش آمده در جنوب شرقی ایران نگرانی محافل حقوق بشری را نسبت به اجرای حکم اعدام زندانیان اهل‌سنت افزایش داده است.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: «لقمان امینی فرزند توفیق متولد ۱۳۶۵ تاریخ دستگیری خرداد ۸۹ و متاهل- دارای دو فرزند می‌باشد و اولین شخصی است که مقابل دوربین رفت. لقمان شخصیتی ناشناخته که یک دفعه جلو دوربین ظاهر شد و خود را به عنوان یک سلفی معرفی کرده و دست به اعترافاتی زد که با حرف‌هایش ضد و نقیض ز یادی دارد. بنا به اخبار رسیده از کسانی که در اطلاعات با این فرد بوده‌اند می‌گویند لقمان زیر شکنجه‌های شدید روانی و جسمی بوده بطوری که حتی تهدید به آزار واذیت خانواده‌اش هم جزءی ازشکنجه‌های این فرد بوده بر اثر شکنجه‌های وارده و طولانی شدن نگهداریش در اطلاعات لقمان مجبور به مصرف قرص‌های اعصاب و روان شده و بعضا اطلاعات بخاطر پیشبرد نقشه‌های شوم و ضد بشری خود این جوان مظلوم اهل سنت را به مصرف داروهای روان گردان معتاد کرده و بدین صورت او را تحت فشار قرار می‌دهند تا هر چه از او می‌خواهند جلوی دوربین دکلمه کند.

این منبع در ادامه تاکید کرد: زندانی اهل سنت دیگری بنام  بشیر شاه نظری فرزند اقبال متولد ۱۳۷۱ محل تولد سنندج تاریخ دستگیری فروردین ۱۳۹۰ شخص دیگری بود که مقابل دوربین حاضر شد. بشیر که حدود ۳ سال است در تک سلولی‌ها و زیرزمینهای اطلاعات سنندج به سر می‌برد در اوج نوجوانی دستگیر شده و متاسفانه بخاطر کم سن و سالی و فشار و شکنجه ی روحی و جسمی که بر او وارد بوده اعترافاتی را جلوی دوربین انجام داده که قبول کردن آن برای هر فرد عاقل و بالغ قابل هضم نیست و با کمی تفکر در وضعیت این دانشجوی اهل سنت که ابزاری شده در دست وزارت اطلاعات کاملا روشن است این فرد به علت شکنجه‌های روحی و جسمی که همیشه بر او وارد بوده از نظر روانی مشکل اساسی پیدا کرده و بنا به گفته کسانی که او را در اطلاعات دیده‌اند او قرص اعصاب و روان مصرف می‌کند و بوسیله نیرو‌های اطلاعات معتاد به قرص‌های روان گردان شده که با محروم کردن او از دارو‌ها حاضر می‌شود جلوی دوربین ان‌ها بیاید و هر چه از او می‌خواهند برایشان انجام دهد.

در پایان می بایست خاطرنشان کرد: «حکومت قصد دارد با این اقدامات زمینه چینی کند تا حکم اعدام برخی از زندانیان اهل‌سنت را به بهانه سلفی‌گری به اجرا سریع در آورد تا بدین طریق بتواند اعتراضات اخیر را که پس از نمایش فیلم » سرزمین کهن» و اعتراضات همه جانبه نسبت به آن را سرکوب کند. این در حالی است که این زندانیان اهل سنت شافعی مذهب بوده و آن افراد را اطلاعات بیشتر از۶۰ ماه در سلول‌های انفرادی نگه داشته و زیر آزارو اذیت جسمی و روحی آن‌ها را مجبور به اعتراف تلوزیونی می‌کنند و اسامی افرادی که اطلاعات به آن‌ها بدهد در جلوی دوربین می‌گویند تا اطلاعات مقاصد خود را پیش ببرد.

گفتنی است، که پس از اعتراضات اخیر بسیاری از اهالی اهل سنت در مناطق مختلف دستگیر شده و هم اکنون بیش از ۴۰ زندانی اهل‌سنت در زندانهای رجایی شهر و قزل‌حصار در انتظار اجرای حکم اعدامبسر می برند.  

طبیعی است که با آوردن این افراد به پای دوربین های تلویزیون رژیم قصد دارد که وسیله ای بوجود بیاورد برای ایجاد ارعاب بیشتر و توجیهی برای اعدام ها، در صورتیکه به گفته منبع ، وعده ای که به تمامی این زندانیان داده شده است آزادی است در صورت اعتراف به گناهان نکرده شان در جلوی دوربین و طلب عفو از دادستان کل کشور . ولی آنها غافل از آن هستند که همه شان به جرم محاربه به اعدام محکوم خواهند شد . 

 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.