صفحه سلامت – بهداشت و سلامت مو

  صفحه سلامت جوانان امروز 

توصیه هایی در زمنیه بهداشت و سلامت مو

hair

1- مصرف میوه‌ها وسبزیهای تازه ، ماهی تازه ، جگر و روغنهای گیاهی مانند روغن زیتون ، روغن آفتابگردان و روغن ذرت و کاهش مصرف شیرینی ، نوشابه های گازدار، قند و شكر به رشد و سلامت موها کمک می‌کنند.

2-  ماساژ سر نیز در افزایش سرعت جریان خون نقش مهمی دارد به این صورت که با انگشتان دو دست ، سر را ماساژ داده، بطوری که انگشتان به شکل دورانی حرکت داده شوند. تا زمانی که احساس گرما در سر بوجود آید  و خون بیشتری در زیر پوست جریان یابد. این حرکت را در همه نقاط پوست سر می توان انجام داد تا به این ترتیب خون در تمام قسمتهای سر به جریان بیفتد.

3- ناراحتی های عصبی، نگرانی، دلواپسی،  اندوه، كم خوابی و یا بدخوابی سلامت موها را به خطر می اندازد و رشد آنها را متوقف كرده و موها دچار ریزش می شوند.

4- آرايش های مو مانند دم اسبی کردن يا بافتن که مو کشيده می شود نبايد خيلی محکم مو را کشيد و بست. استفاده از کرمها و يا شامپوهای نرم کننده مو پس از شامپو زدن، مو را نرمتر کرده و شانه کردن مو را راحت تر می کند. وقتی که مو خيس است شکننده تر است. نباید مو  را به شدت خشک کرد و شانه کشید و همواره باید از شانه،برس و حوله مخصوص خود استفاده کرد.

نکته : بهتر است شامپو متناسب با نوع مو انتخاب و مصرف

5- هنگاميکه يک خانم باردار است موهاي او بيشتر رشد مي کند. به هر حال پس از وضع حمل موها وارد دوره استراحت مي شوند. بعضی از خانمها در طي 2 تا 3 ماه متوجه ريزش موهايشان ميشوند. اين ريزش ممکن است از يک تا شش ماه طول بکشد، اما بالاخره برطرف خواهد شد.

6- تب بالا، عفونت شديد، آنفولانزاي شديد و بيماری های تيروئيد نيز می توانند باعث شوند مو در مرحله استراحت قرارگيرد. شخص ممکن است 4 هفته تا 3 ماه پس از تب بالا، بيماری سخت ياعفونت با ديدن ريزش شديد مو شوکه شود. اين ريزش مو معمولا خود به خو برطرف مي شود.

7- کمبود پروتئين در رژيم غذايي به دنبال رژيم های شديد و سخت غذايی باعث اختلال در رشد مو شده و ریزش مو در 2 تا 3 ماه بعد خواهد شد که  اين وضعيت می تواند با خوردن مقدار کافی از پروتئين برطرف شود

8- بعضی از روشهاي درمان سرطان بر روند تقسيم سلولها در سلولهاي مو تاثير گذاشته و آن را متوقف مي نمايد. مو ها نازک مي شوند و به محض خروج از پوست سر می شکنند. بيماران حتي ممکن است 90 درصد از موي سر خود را از دست بدهند. البته مو ها پس از اتمام دوره درمان دوباره رشد خواهند کرد.

9- تعداد دفعات شستشوي مو بايد رعايت گردد چون شستشوی به دفعات خيلی زياد، با هر كيفيتی كه مو داشته باشد می تواند در طول زمان منجر به اختلالات مو گردد. در هر نوبت حمام بهتر است شامپو را به دو قسمت تقسيم كنيد تا بتوانيد دو بار متوالی موها را شسته و هر بار با آب صاف و زلال آبكشی نمائيد.

10- برس زدن روزانه و ماساژ موها سبب تشديد سرعت جريان خون، بهتر رسيدن هوا به ريشه موها و تغذيه بهتر ريشه مو شده و ازجمع شدن گردوغبار و كثافات در سر نيز جلوگيری می كند. اما تعداد دفعات برس زدن نبايد از دوبار در روز تجاوز كند زيرا برس زدن خيلی شديد و مكرر يا خيلی طولانی موجب شاخه شاخه شدن نوك مو، شكسته شدن مو و ريزش آن می گردد.

11  – لازم است موها تقريبا» هر 4-3 هفته يكبار كوتاه شوند. براي اين منظور انتخاب يك آرايشگاه تميز كه با اصول بهداشتی كار كند در جلوگيری از انتقال عفونتهای ميكروبی يا انگلی و قارچی بسيار حائز اهميت است. موهای زائد بدن نیز باید بطور مرتب تراشیده شوند.

12  -استفاده از بالش و ملحفه شخصی  و عوض کردن روبالشی ها هفته ای یک بار در بهداشت و سلامت مو موثر است.

  -رنگ كردن موها ساليان درازي است كه مد شده است اگر چه ممكنست رنگ كردن موها چنانچه با احتياط لازم همراه باشد عوارض نامطلوبی نظير خارش و … بر جای نگذارد، ليكن در موارد زير رنگ كردن موها مناسب نبوده و بهتر است انجام نگيرد:

  1- اگر مو بطور غير طبيعی  می ريزد.

  2- اگر در رنگ كردن قبلی فرد دچار خارش در پوست سر شده است

  3- اگر فرد قبلا» تنگی نفس داشته و يا هم اكنون دچار آن است

  4- اگر فرد دچار بيماری های حاد يا مزمن كليه است

  5- در دوران بارداری وباردار نیز توصیه می شود مو ها رنگ نشوند.

hair2

بیماریهای مهم  مو

1- ریزش مو

ناراحتیهای عصبی ، نگرانی ، دلواپسی ، اندوه ، کم خوابی و یا بدخوابی سلامت موها را به خطر می‌اندازد و رشد آنها را متوقف کرده و موها دچار ریزش می‌شوند. موها به هر رنگ و از هر جنس که باشد، نیاز به تغذیه و مراقبت دارد. یک برنامه غذایی که به اندازه کافی ویتامینهای گروه ب و نیز آ و ث و همینطور کلسیم ، آهن ، مس و ید داشته باشد، سبب می‌شود که موها زیبا بمانند. خوردن شیرینی ، نوشابه‌های گازدار ، قند و شکر و استفاده از  برسهای نایلونی باعث ریزش بیشتر مو می شود.

2- شوره سر:

یكی از بیماریهای شایع مو، شوره سر است كه باید آن را درمان كرد. بسیاری از پزشكان اعتقاد دارند كه شوره ی  سر در اثر تغذیه نادرست ، نگرانی، هیجان ، عدم تعادل هورمونها و استفاده زیاد از مواد آرایشی مو، پدید می آید. برای مبارزه با آن، می بایست ابتدا علت را یافت و سپس به درمان پرداخت. خوردن سبزی ، مواد پروتئین دار و غذاهایی كه ویتامینA وE و Bدارند، به مقدار فراوان توصیه می شود.

یكی از مؤثرترین راه های از بین بردن شوره سر، استفاده از سركه است. باید به مقدار مساوی آب و سركه را مخلوط کرده سپس موها را به چند قسمت تقسیم نموده و به كمك یك تكه پنبه، محلول آب و سركه به پوست سر مالیده شود و سپس مو شسته شود.

نکات قابل توجه در شستشوی موها

1- حمام گرفتن حداکثر هفته‌ای دو بار با آب نیمه گرم

2ـ بهتر است فقط یکبار موها را با شامپو شسته شوند و زمان شستشو طولانی نشود یعنی بلافاصله پس از شامپو کردن با آب ، موها سر شسته شوند.  چون هر قدر شامپو به مدت طولانی‌تری با موها و پوست تماس داشته باشد، آسیب بیشتری به پوست سر و موها وارد می‌شود. این موضوع در مورد شامپوهای خارجی نیز صدق می‌کند

باور های غلط در باره مو :

1- کوتاه‌کردن زود به زود موها باعث می‌شود موها سریع‌تر رشد کنند.

واقعیت: موها در هر ماه، 1 تا 5/1 سانتی‌متر رشد می‌کند، چه آنها را قیچی کنید و چه به حال خود رهایشان کنید. البته ممکن است در تابستان موها اندکی سریع‌تر رشد کنند در واقع، کوتاه‌کردن موها انتهای خراب و دو شاخه موها را حذف می‌کند و باعث می‌شود موها ظاهر بهتری پیدا کنند

2- اگر یک موی سفید را بکنید، به جای آن دو سه تار موی سفید جدید درمی‌آید.

واقعیت: این مطلب حقیقت ندارد ولی کندن موها عادت بدی است. کندن موها به ریشه آنها آسیب می‌زند و باعث ایجاد عفونت یا جوشگاه می‌شود و جای آن باقی مانده و مویی در آنجا رشد نمی‌کند

3- شستشوی موها با آب سرد پس از شامپو زدن، باعث درخشندگی موها می‌شود.

 واقعیت: این کار هیچ  تاثیری در درخشندگی موها ندارد.

4- برای اینکه موهایتان واقعا تمیز شود، باید چند بار آنها را شامپو بزنید و بشویید.

یک بار شامپو زدن و شستشوی درست هم باعث تمیزی می شود.

5- اگر در روز 100 بار موهایتان را برس بزنید، برای موها خیلی مفید است.

واقعیت: برس‌زدن زیادی تارهای مو را ضعیف می‌کند. همچنین برای موهای چرب، مناسب نیست چون موجب چرب شدن بیشتر مو می‌شود

6- با کمک برخی محصولات آرایشی، می‌توان انتهای دو شاخه موها را ترمیم کرد.

واقعیت: وقتی موها دو شاخه می‌شوند، دیگر  تنها کاری که می‌توان انجام داد این است که آنها را قیچی کنید

7- استرس باعث ریزش موها می‌شود.

واقعیت: موها همیشه در حال ریزش هستند و به‌طور طبیعی روزانه 20 تا100 تار موی می‌ریزد ولی این امکان وجود دارد که وقتی فرد استرس زیادی داشته باشد چند تار مو بیشتر بریزد.

 گرد آورنده : رها 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.