در دور دوم هدفمندی یارانه ها خانوارهای متخلف جریمه می شوند

  images (1)

اجرای هدفمندی یارانه‌ها در فاز دوم، قیمت حامل‌های انرژی برای سال آینده، میزان پرداخت یارانه و حذف برخی یارانه‌بگیران از موضوعات مهمی است که مردم در انتظار تصمیمات مسئولان هستند.

یکی از مصوبات خوب کمیسیون تلفیق این بود که در طرح هدفمندی دوباره افراد مورد نظر شناسایی شود به این شکل که دوباره همه می‌توانند فرم پر کنند و اعلام تقاضا شود و دولت این اجازه را دارد که گردش مالی افراد را کنترل کند و اگر فرد یا خانواده ای  خلاف واقعیت رفتار کرده باشند،  سه برابر یارانه‌ای را دریافت کرده، پس دهد.

بنا به گزارشات رسیده ، دولت در نظر دارد با توجه به اجرای قانون هدفمندی در فاز اول، فاز دوم را دقیق‌تر و با رفع کاستی‌های فاز اول اجرایی کند. یکی از راهکارهای دولت در این زمینه پرداخت یارانه نقدی به کسانی است که مستحق دریافت آن هستند. این روزها حرف و حدیث‌هایی در این زمینه شنیده می‌شود که مردم را با سوالات متعددی در این زمینه روبرو کرده است. هر چند رقم پرداختی یارانه نقدی – 45 هزار تومان – به گفته مردم شاید بخش کوچکی از مشکلات اقتصادی آنها را حل نماید ولی عادت به دریافت یارانه نقدی باعث شده مردم برای این پول حساب باز کنند. افراد نیازمند واقعی جامعه یارانه‌ نقدی را حلال‌ بخشی از مشکلات خود می‌دانند،  از طرفی گران شدن اجناس و حتی گرانی آب و برق و بنزین و… نیز نمی‌تواند مخارج سنگین خانوارها را پوشش دهد و حتی برخی از شهروندان معتقدند دولت بجای پرداخت یارانه نقدی، قیمت‌ها را کنترل کند، یعنی این پول به بخش تولید برود و در یک بازار رقابتی، قیمت اجناس کاهش پیدا کند و قدرت خرید مردم بالا برود.

انصراف از دریافت یارانه

مشاور معاون اجرایی رئیس‌جمهور درباره خود انصرافی برخی یارانه‌بگیران می‌گوید: دولت تلاش دارد با راه‌اندازی کمپینی، برخی افراد قدرتمند را از دریافت یارانه نقدی منصرف کند.

محسن بهرامی ‌افزود: دولت قصد دارد  تا در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها پایشی در یارانه‌بگیران انجام دهد، چرا که هم‌اکنون حتی بیش از جمعیت ایران، افراد یارانه‌بگیر داریم که این افزایش مربوط به افراد چند شناسنامه، افرادی که هم‌اکنون در خارج کشور به سر می‌برند و اتباع خارجی است که در حال حاضر در ایران مشغول به کار و فعالیت هستند.

وی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پیش‌بینی می‌شود که 30 درصد از یارانه‌بگیران فعلی از جرگه دریافت یارانه‌ نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها حذف شوند.

به گفته برخی دولت تلاش دارد تا با راه‌اندازی کمپینی، برخی افراد توانمند را از دریافت یارانه نقدی منصرف کرده و در مقابل، منابع درآمدی حاصل از اجرای قانون را به افراد واقعا نیازمند و بخش‌های مولد اقتصاد کشور اختصاص داده و این منابع مالی در جهت بخش های مولد هدایت نمایند؟!

از سوی دیگر سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با اشاره به خوداظهاری برای حذف دهک‌های پردرآمد گفت: کسانیکه درآمدهای بالای 3 تا 4 میلیون تومان در ماه دارند بنا به درخواست خودشان از دریافت یارانه حذف می‌شوند.

توکلی افزود: یکی از مصوبات خوب کمیسیون تلفیق این بود که در طرح هدفمندی دوباره افراد مورد نظر شناسایی شود به این شکل که دوباره همه می‌توانند فرم پر کنند و اعلام تقاضا شود و دولت این اجازه را دارد که گردش مالی افراد را کنترل کند و اگر فرد یا خانواده ای  خلاف واقعیت رفتار کرده باشند،  سه برابر یارانه‌ای را دریافت کرده، پس دهد.

وی در پاسخ به این سوال که گرش مالی افراد آیا ورود به حریم شخصی افراد است، گفت: من اعتقادی به این موضوع که انجام این کار ورود به حریم شخصی افراد است ندارم، همانطور که در همه جای دنیا این کار انجام می‌شود و اگر پولی غیر عادی منتقل شود، بررسی دقیق در مورد آن انجام می‌شود.

بنابراین گزارش: بودجه سال 93 برای تصویب به صحن علنی مجلس رفته و مردم منتظرند که نمایندگان آنها چه تصمیمی برای وضعیت اقتصادی آنها می‌گیرند.

همچنین با توجه به جدا شدن طرح هدفمندی یارانه‌ها از بودجه سال 93، مردم از دولت انتظار دارند، برای بالا بردن قدرت خرید آنها، جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت کالاها، کاهش تورم و … تصمیمات خوبی اتخاذ نمایند.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.