نبرد «شوماخر» با مرگ

 

سلطان «فرمول‌یک» نمی‌خواهد تسلیم شود

201301300701_shomakher

گزارش از تهران – ف . دوراندیش

مایکل شوماخر چهارساله بود که صاحب یک اتومبیل پدالی شد و پدرش برای افزایش سرعت آن موتوری رویش نصب کرد تا او در اولین حادثه زندگی خود با تیر چراغ‌برق برخورد و خودش را برای روزهای سخت‌تر آبدیده کند. با این‌همه هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که کوچک‌ترین عضو باشگاه اتومبیلرانی در آن سال‌ها که در شش‌سالگی نخستین قهرمانی رسمی‌اش را کسب کرد روزی به ‌دلیل زمین‌خوردن در پیست اسکی کارش به کما و دست‌وپنجه‌ نرم‌کردن با مرگ بکشد. میشاییل شوماخر، دارنده هفت عنوان قهرمانی در فرمول‌یک، روز یکشنبه که برای اسکی به کوه‌های آلپ فرانسه رفته بود در پیست اسکی مربیل در کوه‌های آلپ زمین خورد و به‌شدت از ناحیه سر آسیب دید تا درست پنج‌روز مانده به روز تولدش میان مرگ و زندگی معلق بماند.

با اینکه به گفته مدیربرنامه‌هایش، مایکل در هنگام اسکی کلاه ایمنی به‌سر داشت اما به گفته پزشک معالجش جمجمه‌اش آسیب‌ جدی دیده است. گزارش‌های اولیه پزشکی بیمارستان گرونوبل فرانسه حاکی از آن بود که خطر جدی جان او را تهدید نمی‌کند اما روز دوشنبه مایکل به کما رفت تا پزشکان حال او را بسیار بحرانی گزارش دهند و جهان ورزش در شوک این حادثه تلخ و باورنکردنی فرو رود. روز سه‌شنبه تیم پزشکان بیمارستان گرونوبل فرانسه ضمن اعلام بهبودی اندک وضعیت میشاییل شوماخر نسبت به روز دوشنبه اظهار کردند که هنوز خطری از وی دور نشده است. پزشک وی همچنین با اعلام خبر دومین جراحی صورت‌گرفته روی مغز او در شب دوشنبه تاکید کرد که این جراحی با موافقت خانواده آقای شوماخر و پس از وجود علایمی مبنی بر ثبات در وضعیت او صورت گرفت.

امانوئل گی، متخصص و جراح مغز و اعصاب گفت: «لخته خون موجود کاملا صحیح و درست خارج شد و پس از تخلیه مشاهده کردیم که فشار داخل جمجمه به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است اما بار دیگر اسکن‌های صورت‌گرفته برای کنترل، نشان داد که ضایعات دیگری نیز در مغز وی تشکیل شده که ما آنها را تحت‌نظر داریم.»‌

بر اساس گزارش‌ها، جراحی دوم روی مغز وی به‌مدت دوساعت طول کشیده و به گفته پزشکان اعلام دقیق وضعیت این قهرمان 44ساله فرمول‌یک جهان به زمان بیشتری نیاز دارد.

تیم پزشکی همچنین اعلام کرده اگرچه شرایط آقای شوماخر اندکی بهبود یافته اما هر لحظه می‌تواند اتفاق جدیدی رخ دهد. با این‌همه پزشکان می‌گفتند او را عمدا در حالت کما نگه داشته‌اند تا از هر تحریک اضافی‌ای به مغزش جلوگیری شود. با این‌همه روز چهارشنبه دوستداران میشاییل شوماخر با پرچم فراری، تیمی که راننده افسانه‌ای فرمول‌یک با پیراهن آن بیشترین افتخارات خود را کسب کرد، در مقابل بیمارستانی که مایکل شوماخر در آن بستری است جمع شدند. از سوی دیگر در شرایطی که همه اعضای تیم فراری و البته راننده‌های فرمول‌ 1 نگرانی‌شان بابت سلامتی شوماخر را اعلام کرده‌اند پای سیاستمدارها هم به میان آمد. استیفن سیبرت، سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد صدراعظم آلمان و سایر اعضای دولت هم نگران شرایط جسمانی شوماخر هستند.

سیبرت در چند جمله کوتاه گفت: «مثل میلیون‌ها‌نفر دیگر در آلمان خانم مرکل و سایر اعضای دولت از اتفاقی که برای شوماخر رخ داده، شوکه شده‌اند و نگران وضعیت جسمانی او هستند.»‌ در شرایطی که گزارش‌ها حکایت از وخامت اوضاع شوماخر داشت با این حال سخنگوی دولت آلمان ابراز امیدواری کرد که حال او به‌زودی خوب شود: «برای همسر و فرزندانش از خداوند طلب استقامت می‌کنیم و امیدوار هستیم که شرایط جسمانی شوماخر هرچه زودتر بهبودیابد.»‌

همزمان با انتشار این اخبار، آلبرت ویل هم اعلام کرده پرونده‌ای تشکیل می‌دهد تا روند اتفاقاتی که برای شوماخر رخ داده را مورد ارزیابی قرار دهد. روز پنجشنبه تنها یک‌روز مانده به تولد آقای شوماخر، همسر و مدیر برنامه‌های او در بیمارستان محل بستری‌شدنش در شهر گرونوبل فرانسه حضور یافتند.

پزشک متخصص وی همچنین در این روز از انجام سومین جراحی روی مغز وی خبر داد و تاکید کرد که این قهرمان 44ساله پس از جراحی کاملا تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته و حال او همچنان باثبات است، اما خطر از او دور نشده است.

در همین روز از سوی «سابین کم»، مدیر برنامه‌های او خبری به رسانه‌ها داده شد که حاکی از آن بود که ظاهرا در زمان حادثه، آقای شوماخر می‌خواسته به فرزند یکی از دوستانش که زمین خورده بود، کمک کند که خودش نیز زمین می‌خورد و از ناحیه سر دچار ضربه می‌شود. این در حالی است که به گزارش دیلی‌میل، «سابین کم» همچنین مدعی شده در بیمارستان گرونوبل فرانسه، یک خبرنگار با پوشیدن لباس کشیش‌ها سعی داشته وارد اتاقی شود که شوماخر در آن بستری است. وی با استناد به حرف‌های شاهدان عینی به روزنامه دی‌ولت گفت: «به گفته افرادی که آنجا بودند، میشاییل قبل از اینکه دچار سانحه شود، به یکی از دوستانش که افتاده بود کمک کرد بنابراین سرعت بالایی نداشت. او دقایقی بعد با یک مانع برخورد کرد و در نتیجه کنترلش را از دست داد، سپس با سر به تخته‌سنگی برخورد کرد که در همان نزدیکی قرار داشت.»

سخنگوی شوماخر در حالی این اظهارات را بیان کرده که خانواده او روز دوشنبه از رسانه‌ها خواسته بودند به حریم خصوصی وی احترام بگذارند.

این در حالی است که بنا بر گفته‌های این فرد، شوماخر که روز جمعه باید آغاز 45سالگی خود را جشن می‌گرفت، هرسال در زمستان برای اسکی به این منطقه می‌آمده و حتی جشن تولد خود را نیز همراه با خانواده‌اش در خانه‌ای که در منطقه آلپ خریداری کرده، برپا می‌کرده است.

در همین راستا خانواده مایکل شوماخر دیروز که همزمان با روز تولد قهرمان بود با انتشار بیانیه‌ای از حمایت‌هایی که در چند روز گذشته از شوماخر صورت گرفته، از مردم، ورزشکاران و هواداران او قدردانی کردند. در بیانیه خانواده شوماخر آمده است: «همه می‌دانیم که شوماخر کسی نیست که به‌راحتی تسلیم شود. او با این شرایط می‌جنگد تا پیروز شود. بار دیگر از همه مردم به‌خاطر حمایت‌هایی که از ما ‌کردند سپاسگزاری می‌کنیم.» شرکت فراری هم روز گذشته در بیمارستان گرونوبل برای دارنده هفت عنوان قهرمانی فرمول‌یک جشن تولد برپا کرد. آخرین اخبار حاکی از آن است که وضعیت او همچنان وخیم است و نمی‌توان چیزی را پیش‌بینی کرد، با این‌همه کنترل ساعت‌به‌ساعت پزشکان ادامه دارد. 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.