شبکه دلالی شاه پری قاشوقی در ایران

faramarz dadras

فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی- فرانسه

در پی مذاکرات جمهوری اسلامی با کشور های غربی و امکان برداشته شدن برخی از تحریم ها، سرو کله دلالان نفتی و فروش اسلحه دوباره در ایران پید ا شده است. با روی کار آمدن بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در دولت شیخ حسن روحانی، شبکه خانم شاه پری زنگنه !  یک زن ایرانی، همسر دوم عدنان قاشوقی، اهل عربستان سعودی، دلال سرشناس نفت و اسلحه، دوباره در ایران فعال شده است. خانم شاه پری زنگنه، از بستگان نزدیک، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی می باشد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت در دولت های میر حسین موسوی، اکبر هاشمی رفسنجانی، سیّد محمد خاتمی و حسن روحانی،  جزو جناح  اصلاح طلبان بشمار می رود. زنگنه به دلیل سابقه طولانی وزارت درحکومت اسلامی به « شیخ الوزرا» معروف شده است.

عدنان قاشوقی ثروتمند عرب، متولد 1935 میلادی در شهر مکه، بیشتر سرمایه اش را از راه دلالی نفت و اسلحه در سال های هفتاد و هشتاد میلادی بدست آورده است. قاشوقی فرزند پزشک مخصوص عبدالعزیز السعود، بنیانگذار عربستان سعودی می باشد. قاشوقی، پس از پایان تحصیلات خود درآمریکا، نخستین کار تجاری خود را با دلالی برای شرکت کامیون سازی آمریکایی (Kenworth) آغاز کرد.

در سال 1954 میلادی، سمیرا، خواهر عدنان قاشوقی با محمد الفاید، ثروتمند مصری مقیم بریتانیا ازدواج کرد که حاصل آن پسری به نام، دودی الفاید بود. دودی الفاید، معشوق پرنسس دیانا، همسر پرنس چارلز، ولیعهد انگلیس بود، دودی و پرنسس دیانا، در سال 1997، در پاریس در یک سانحه اتومبیل کشته شدند. عدنان قاشوقی، پس از وصلت الفاید مصری با خواهرش، پای محمد الفاید را به بازار عربستان باز کرد.

عدنان قاشوقی، در معامله فروش اسلحه میان جمهوری اسلامی و آمریکا، در ازای آزادی گروگان های سفارت آمریکا در تهران نقش مهمی داشت.

در سال 1991میلادی، عدنان قاشوقی پس از جدایی از نخستین همسرش به نام ثریا، که از او دارای پنج فرزند می باشد، با شاه پری زنگنه، یک ایرانی ازدواج کرد. قاشوقی در همان سال با معشوقه خود لامیا، نیز ازدواج کرد.

نبیلا، دختر بزرگ عدنان قاشوقی در گفتگویی که در سا ل1996 میلادی با روزنامه انگلیسی تلگراف، انجام داد از یک بحران فامیلی در خانواده قاشوقی پرده برداشت. نبیلا و لامیا مادر خوانده تازه اش، علیه، شاه پری زنگنه همسر ایرانی قاشوقی، همدست شدند، ولی تجارت، پول و معامله با جمهوری اسلامی چیزی نبود که قاشوقی به آسانی  از آن دل برکند.

در بیست و هفتم آوریل 2007 میلادی، یک نشریه فرانسوی افشا کرد که سازمان اطلاعات خارجی فرانسه (DGSE) و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) ،تحقیقات مشترکی را در باره شرکت سوئیسی (Nico) ، شرکت بازرگانی نفت ایران آغاز کرده اند.

در همان زمان، گفته شد که تحقیقات نشان داده است که نام شاه پری، همسر ایرانی عدنان قاشوقی، در این پرونده در کنار نام مهدی هاشمی فرزند شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی دیده می شود. به گفته یک منبع فرانسوی نزدیک به پرونده، شاه پری زنگنه، نقش مهم واسطه را میان دلالان جمهوری اسلامی و چند شرکت اروپایی بازی می کرده است. شاه پری، در لندن زندگی می کند و دائماً میان شهر های جنوب  فرانسه و جده در عربستان سعودی در تردد می باشد. شاه پری با بسیاری از هنرپیشگان معروف هالیود، دوستی دارد، شاه پری از نزدیکان الیزابت تیلور بود.

شرکت بازرگانی نفت ایران، وابسته به وزارت نفت جمهوری اسلامی، همان شرکتی است که مهدی هاشمی رفسنجانی، پسر شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی، میان سال های (1998-2003) در پوشش آن توانست، مبلغ هشت میلیون یورو از چند شرکت نفتی اروپایی رشوه بگیرد.

<! –:–>

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.