اعتراضات ضد دولتی در تایلند همچنان ادامه دارد

 Thailand_protest_AFP_360

دولت تایلند روز جمعه اعلام کرد از ارتش می خواهد به حفاظت از کاندیداها و رای دهندگان انتخابات ماه فوریه کمک کند. به گزارش خبرگزاری رویترز، این اقدام پس از خشونت ها میان نیروهای پلیس و معترضان مخالف دولت صورت می گیرد که طی آن ۲ نفر کشته و شمار دیگری مجروح شدند.

درخواست یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند برای دریافت کمک از ارتش قدرتمند، اما به شدت سیاسی این کشور به عنوان عزم نخست وزیر برای برگزاری انتخابات سراسری ماه فوریه ارزیابی می شود. پیش بینی می شود در آن انتخابات، حزب فیو تای، حزب حامی او به طور قطع به قدرت بازگردد. نخست وزیر تایلند اخیرا پارلمان را منحل کرد.

 

هر گونه تاخیر در انتخابات ممکن است دولت و حزب حامی نخست وزیر را با افزایش اعتراضات خیابانی و چالش های حقوقی روبرو کند و کشور را در وضعیت نامشخص قرار دهد.

دولت روز پنجشنبه مخالفت خود را با درخواست کمیسیون انتخابات، که خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات دوم ماه فوریه شده، اعلام کرد. کمیسیون انتخابات تایلند پیشتر اعلام کرده بود تا رسیدن به یک توافق میان تمامی طرف های درگیر، انتخابات به تاخیر بیافتد.

 

مخالفان یینگلاک شیناواترا بر این عقیده هستند که نخست وزیر تایلند دست نشانده برادر بزرگترش تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین تایلند است که در دوبی زندگی می کند و می گویند برکناری یینگلاک برای مبارزه با فساد ضروری می باشد.  

اعتراضات گسترده تایلند چند هفته پیش آغاز شد، زمانی که یک لایحه عفو که به تاکسین اجازه بازگشت به تایلند را بدون سپری کردن دوران محکومیت می دهد، بررسی شد. این لایحه در سنا رای نیاورد.

سوتپ تائوگسوبان، رهبر معترضان روز یکشنبه گذشته وعده داد ، باعث اخلال در انتخابات دوم فوریه شود. او معترضان را برای مسدود کردن مسیر استادیوم تایلندی- ژاپنی بسیج کرد. ثبت نام از احزاب برای شرکت در انتخابات قرار است بین روزهای دوشنبه تا جمعه در این مکان صورت بگیرد.

این اعتراضات پس از آن شروع شد که ، یینگلاک شیناواترا، نخست وزیر تایلند ۹ دسامبر پارلمان تایلند را منحل کرد و برای پایان دادن به اعتراضات علیه دولتش خواستار برگزاری انتخابات فوری شد.

اعتراضات علیه دولت او پس از رای گیری در مورد یک لایحه که تاکسین شیناواترا، برادر نخست وزیر تایلند را مورد عفو قرار می داد، آغاز شد. تاکسین، نخست وزیر سابق تایلند به اتهام فساد به زندان محکوم شده است، اما او در خارج از کشور زندگی می کند. گر چه لایحه عفو او رای نیاورد، اما اعتراضات ادامه یافت.

 

یینگلاک می گوید پس از انتخابات، یک شورای اصلاح ملی فعالیت خود را برای انجام اصلاحات گسترده آغاز می کند، اما معترضان می گویند خواهان اصلاحات پیش از برگزاری رای گیری هستند.

ده ها هزار نفر از معترضان ضد دولتی مرکز بانکوک را روز یکشنبه  بیست و دوم دسامبر سال جاری به حالت توقف در آوردند. آنان چندین هفته است که از یینگلاک شیناواترا خواسته اند از قدرت کناره گیری کند.

حزب اصلی مخالفت، حزب دموکرات، انتخابات را تحریم کرده است و می گوید اصلاحات باید قبل از برگزاری انتخابات انجام شود.

ارتش تایلند تاکنون بی طرف عمل کرده و پیشنهاد داده است به عنوان میانجی در درگیری سیاسی حاضر شود. اما پیشتر رهبر مخالفان نخست وزیر تلاش کرده بود که ارتش را به سمت معترضان بکشاند.

ارتش تایلند در ۸۰ سال گذشته، ۱۸ کودتا را طراحی و یا اجرا کرده است، و احتمال می رود در صورت ادامه اعتراضات ارتش بالاخره به حمایت از دولت یکسو اقدام نماید.

تاکسین، میلیاردر، در سال ۲۰۰۶ در یک کودتا ارتش از قدرت برکنار شد.

20131126_Thai_hp-slide-2Z9A-videoSixteenByNine1050

thailand-1-monk_2752512k

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.