پلیس ترکیه میلیون ها دلار پول از وابستگان حزب عدالت و توسعه اردوغان کشف و ضبط کرد

گزارش خبری1

tur2

یلیس ترکیه صبح روز سه شنبه هیجده تن از جمله چند بازرگان مشهور را بازداشت کرد  و همچنین »  دفتر بانک خلق » در آنکارا نیز مورد بازرسی پلیس قرار گرفت و پلیس استانبول  تنها در منزل مسکونی  سلیمان اصلان، رئیس بانک  خلق ( هالک )  که یک بانک دولتی است ،  جعبه های کفش حاوی  ۴ میلیون و ۵۰۰ هزاردلار پول نقد را کشف وضبط کرده است.

ناظران بر این باورند که »  فتح اله گولن » روحانی پر نفوذ درپشت ماجرای این بازداشت هاست ، وی طرفدارهای پر نفوذی در نهادهای اداری گستره پلیس و اطلاعاتی ترکیه دارد . اردوغان و گولن در چند ماه اخیر بر سر لغو پروانه مدارسی که توسط  گولن اداره می شود کشمکش هائی داشتند ، جنبشی به نام » خدمت به خلق » این مدارس را اداره می کند. و بنظر می رسد که گولن در نهایت برای غلبه بر قدرت روز افزون اردوغان در سرکوب مخالفانش سر انجام تصمیم گرفته است که پرده از فساد و رشوه خواری و رشوه دهی در دولت اردوغان برداشته و دست او را پیش مردم ترکیه رو کند .  

این اقدام یک روز پس از آن صورت می گیرد که پلیس ده ها نفر، از جمله رئیس بانک و پسران سه وزیر مهم کابینه را بازداشت کرد.

بولنت آرینچ، قائم مقام نخست وزیر گفت، از ۵۱ نفر بازجوئی می شود.  گفتنی است که این اولین باری نیست که اعضاء خزب و عدالت و توسعه اردوغان مورد اتهام قرار گرفته اند ولی این بار پلیس و مخالفین این حزب توانسته اند با مدارک قابل توجه و عدله بیشتری آنها را به دام بیاندازند.  البته چنیدن شرکت ایرانی و افراد حقیقی و حقوقی ایرانی هم در این پول شوئی ها نقش داشته اند .

گرچه اردوغان به شخصه مغتقد است که این مسائل در دمادم انتخابات در حقیقت به دلیل آسیب زدن به وجهه دولت اوست !! ولی واقعیت این است که مردم ترکیه از مال اندوزی ها و چپاول سران این حزب و تورم حاکم بر جامعه و مشکلات معیشتی و نبود آزادی های سیاسی و … خسته شده اند و دوست دارند که این دولت برکنار شود .

در گزارش اسوشیتدپرس گفته می شود بسیاری معتقدند عملیات پلیس برآیند عمیق شدن شکاف بین دولت اردوغان و فتح اله گولن، شیخ مسلمان میانه رو نیرومند مقیم آمریکا است که به گفته پیروانش نفوذ زیادی در پلیس و دادگستری ترکیه دارد.

تحلیلگران می گویند عملیات پلیس و تحقیقات جدید ترین دور مبازره کسب قدرت بین گولن و دولت اردوغان است. آرینچ ازپرونده دولت درمبارزه با فساد دفاع کرد و قول داد اقدامی برای جلوگیری از تحقیقات صورت نگیرد. او گفت : ما معتقدیم دوستان ما بی گناه هستند. اما، به این معنا نیست که  اگر مجرم شناخته شوند از آنها حفاظت خواهد شد.!! 

با این حال، در نشانه ای ازواکنش اردوغان به تحقیقات، روز چهارشنبه ۵ افسر ارشد پلیس برکنار شدند.  اردوغان گفته است تحقیقات انگیزه سیاسی دارد و آن را یک »  تله کثیف» برای صدمه زدن به دولتش، درپیشاپیش انتخابات پارلمانی در ماه مارس، توصیف می کند. انتخابات عموما رای اعتماد به دولت تلقی می شود.

Tur

tur4

tur1

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.