با قرعه‌کشی لیگ قهرمانان آسیا، ایرانی‌ها حریفان خود را شناختند

ورزشی1

IMG12495245

گروه سخت برای سپاهان، گروه متعادل استقلال

 

مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در کوالالامپور مالزی قرعه‌کشی شد و چهار تیم ایرانی حریفان خود را در این مرحله شناختند. فوتبال ایران بعد از دوسال دوباره موفق شده، چهار سهمیه کامل این رقابت‌ها را بگیرد. تیم‌های استقلال، تراکتورسازی، سپاهان و فولاد نمایندگان ایران در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا هستند که رقابت‌های خود را از روز ششم اسفند آغاز خواهند کرد. رقابت‌های پلی‌آف پیش از مرحله گروهی نیز از روز 13بهمن آغاز می‌شود. مرحله گروهی روز سوم اردیبهشت به پایان می‌رسد. دیدارهای رفت مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا روزهای 16 و 17اردیبهشت و دیدارهای برگشت 23 و 24اردیبهشت برگزار می‌شود. بازی‌های رفت مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا 26شهریور و دور برگشت هشتم یا نهم مهر برگزار خواهد شد. در میان تیم‌های ایرانی به نظر می‌رسد کار سپاهان از همه سخت‌تر باشد.

نایب‌قهرمان آسیا در سال 2009 باید در مرحله گروهی رودرروی السد قطر، قهرمان سال 2011 برود. الهلال عربستان و الاهلی امارات دیگر حریفان نامدار سپاهان در مرحله گروهی هستند. با توجه به قرعه‌ای که برای دیگر تیم‌های ایرانی به دست آمده، به نظر نمی‌رسد استقلال، فولاد و تراکتورسازی در مرحله گروهی مشکل چندانی داشته باشند.

سپاهان در گروه مرگ

 استقلال، قهرمان فصل گذشته لیگ برتر ایران برای فصل 2014 این رقابت‌ها با تیم‌های الریان قطر، الجزیره امارات و الشباب عربستان همگروه شد. امیر قلعه‌نویی سرمربی استقلال در مورد گروه تیم خود می‌گوید: «گروهی که نصیب استقلال شده نه سخت است و نه آسان، اما با توجه به اینکه گروه جدیدی برای ما محسوب می‌شود باید با تمام قدرت در آن به میدان برویم. تیم‌های حاضر در این بازی‌ها همگی از کلاس حرفه‌ای خاصی برخوردارند و همین موضوع سبب می‌شود انگیزه‌های متفاوتی را در این دیدارها شاهد باشیم.»

سپاهان، قهرمان فصل گذشته جام حذفی و تیم سوم لیگ برتر ایران در این رقابت‌ها با تیم‌های السد قطر، الاهلی امارات و الهلال عربستان همگروه شد که به نظر سخت‌ترین گروه این رقابت‌هاست. زلاتکو کرانچار، سرمربی تیم فوتبال سپاهان اصفهان گروهی که این تیم در آن قرار گرفته است را سخت می‌داند: «در این گروه تیم‌های قدرتمندی حضور دارند و کار ما سخت است. ما دو فصل گذشته در دو مسابقه رفت‌وبرگشت توانستیم السد قطر را شکست دهیم، اما متاسفانه به‌خاطر یک مساله اداری تیم ما نتوانست به مرحله بعدی راه پیدا کند. همچنین الاهلی امارات تیم باکیفیتی است، اما تاکنون نتوانسته برای سپاهان مشکل ایجاد کند. الهلال هم تیمی است که ارزش‌های زیادی دارد و از همین الان می‌توانیم سپاهان و الهلال را دو شانس اصلی صعود از این گروه بدانیم.»

تراکتورسازی، نایب‌قهرمان فصل گذشته لیگ برتر ایران برای این فصل رقابت‌ها با تیم‌های العین امارات، الاتحاد عربستان و برنده پلی‌آ‌ف همگروه شد. مجید جلالی، سرمربی تراکتورسازی در مورد همگروهی با دو تیم اماراتی و عربستانی گفت: «سختی و راحتی گروه‌ها مهم نیست و مهم بازی‌ای است که در زمین انجام می‌شود. سعی خواهیم کرد در لیگ برتر ایران به شکلی خودمان را نشان دهیم تا حریفانمان از اینکه با ما همگروه شده‌اند، نگران شوند. می‌خواهیم حضور مقتدرانه‌ای در شأن تراکتورسازی داشته باشیم تا نتایج خوبی که هواداران انتظار دارند، کسب شود.»

 فولاد خوزستان، تیم چهارم فصل گذشته لیگ برتر ایران برای فصل 2014 این رقابت‌ها با تیم‌های الفاتح عربستان، بنیادکار ازبکستان و برنده پلی‌آف همگروه شد. سرمربی این تیم، حسین فرکی، معتقد است، بی‌تجربگی بازیکنان این تیم در لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند برای این تیم مشکل‌ساز شود، او در مورد گروه خود گفت: «در گروه ما تیمی به نام الفاتح عربستان حضور دارد که ناشناخته است.

بیشتر نسبت به تیم‌هایی مثل الشباب و الاتحاد این کشور اطلاعات داریم. حریف دیگر ما ظاهرا در پلی‌آف مشخص می‌شود و بنیادکار ازبکستان هم با سابقه‌ای که در آسیا دارد، جزو تیم‌های خوب این قاره است. اعتقادم این است که فعلا باید بیشتر روی تیم خودمان تمرکز کنیم و شناخت حریفان را در اولویت بعدی قرار دهیم. با این حال به‌دنبال کسب اطلاعات درباره‌ همگروه عربستانی‌مان هستیم.» در مرحله پلی‌آف غرب آسیا، سوابق عمان با القادسیه کویت و برنده این بازی با بن‌یاس امارات؛ برنده بازی‌های قبلی با الجیش قطر با نسف ازبکستان؛ برنده مجموع بازی‌ها در گروه دو قرار می‌گیرد، از سوی دیگر شباب اردن با الحدید بحرین برنده این بازی با لخویا قطر؛ الکویت کویت و الشرطه عراق و برنده آن با لوکوموتیو ازبکستان و برنده مجموع این مسابقات به گروه سه راه می‌یابد.

احتمال تغییر در گروه‌ها

البته هرچند قرعه‌کشی مرحله گروهی صورت گرفته است، اما امکان تغییر آن وجود دارد، شاهین رحمانی، عضو ایرانی کمیته مسابقات AFC در این مورد گفت: در صورتی که در پایان مرحله پلی‌آف تیم ازبکستانی به گروه B راه پیدا کند این تیم به جایگاه تیم دوم گروه A یا تیم چهارم گروه C منتقل خواهد شد. به این‌ترتیب تیم ازبکستانی یا جایگزین تیم الریان قطر می‌شود یا آنکه جایش با تیم راه‌یافته از پلی‌آف به گروه C تغییر می‌کند. ضمن اینکه امکان دارد تیم راه‌یافته از بازی دوم پلی‌آف به گروه C نیز تیمی از ازبکستان باشد، در این صورت به‌طور قطع جای تیم صعودکرده ازبکستانی با الریان قطر در گروه A عوض خواهد شد. به این‌ترتیب اگر تیم نسف قارشی ازبکستان به گروه B راه پیدا کند یا جایش با الریان قطر یا تیم چهارم گروه C که آن هم از پلی‌آف می‌آید عوض خواهد شد که اگر تیم راه‌یافته به گروه C نیز لوکوموتیو ازبکستان باشد به‌طور قطع جای نسف با الریان تغییر خواهد کرد. به این‌ترتیب ماندن بنیادکار در گروه B قطعی خواهد بود.

راه ساده برای رسیدن به فینال

در جلسه کمیته مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در مالزی در مورد قوانین جدید لیگ قهرمانان آسیا بحث و بررسی شد.

 طبق تصمیمی که مسوولان این مسابقات گرفتند تیم‌های شرق و غرب آسیا از یکدیگر جدا شدند و تا فینال با یکدیگر برخورد نخواهند کرد.

 پیش از این تیم‌های شرق و غرب آسیا از مرحله یک‌چهارم نهایی به بعد امکان رویارویی با یکدیگر را پیدا می‌کردند که طبق تصمیم جدید دیگر تا مسابقات فینال احتمال رویارویی آنها وجود ندارد. این شانس تیم‌های غرب آسیا را برای رسیدن به فینال ساده می‌کند.

آغاز دعوای کی‌روش و نمایندگان ایران در آسیا

با مشخص‌شدن زمان پایان مرحله گروهی و یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، دعوای بزرگی بین کارلوس کی‌روش و تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا آغاز می‌شود. کی‌روش که بارها اعلام کرده از اواخر فروردین بازیکنان ملی‌پوش باید در اختیارش باشند، حالا با برنامه جدید لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد، که بازیکنان ملی‌پوش این چهار تیم در صورت صعود به مرحله یک‌هشتم نهایی تا اواخر اردیبهشت در اختیار تیم ملی نخواهند بود. علی فتح‌الله‌زاده، مدیرعامل استقلال درباره درخواست تیم ملی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا برای دراختیارگذاشتن ملی‌پوشان در اردیبهشت سال آینده گفت: ما هم مانند سایر تیم‌های آسیایی با تیم ملی تعامل می‌کنیم.

باشگاه‌های آسیایی که تیم‌هایشان به جام جهانی رفته‌اند هر تعاملی با تیم ملی‌شان داشته باشند ما هم خواهیم داشت. به‌هرحال این تعامل باید دوطرفه باشد. در لیگ قهرمانان آسیای امسال احتمال اینکه پس از 20سال یک تیم ایرانی قهرمان آسیا شود وجود دارد اما احتمال اینکه تیم ملی قهرمان جهان شود وجود ندارد بنابراین قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا ارزشمند است و باید به آن احترام گذاشت.

 

images (18)

برچسب‌ها:

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.