دادستان پرونده انفجار آمیا خواهان لغو توافق میان ایران و آرژانتین شد

صفحه خبری

0,,4494089_4,00

دادستان پرونده انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین (آمیا) می‌گوید که توافق میان آرژانتین و ایران بر سر تشکیل کمیسیون حقیقت‌ یاب ناقض قانون اساسی آرژانتین است و باید لغو شود. این کمیسیون هنوز تشکیل نشده است.

دادستان پرونده انفجار مرکز فرهنگی یهودیان در آرژانتین (آمیا) از یک قاضی فدرال آرژانتین خواسته است «توافق مغایر با قانون اساسی» با ایران را لغو کند. بر اساس این توافق که در ژانویه امسال (۲۰۱۳) میان ایران و آرژانتین امضا شد قرار است دو کشور برای بررسی اتهاماتی که متوجه برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی به عنوان آمران و مجریان ترور یادشده است یک کمیسیون حقیقت‌یاب تشکیل دهند.

 

سال ۱۹۹۴ در انفجار آمیا در شهر بوئنس آیرس ۸۵ نفر کشته و نزدیک به ۳۰۰ نفر مجروح شدند. دو سال بعد دادگاهی در آرژانتین ۸ مقام بلندپایه ایرانی را متهم کرد که در فرمان‌دهی و طراحی انفجار آمیا نقش داشته‌اند و حزب‌الله لبنان را مأمور اجرای این بمب‌گذاری کرده‌اند. احمد وحیدی، وزیر دفاع فعلی کشور و فرمانده وقت نیروی قدس سپاه، و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت ایران، از جمله مقامات بلندپایه‌ای هستند که به نقش داشتن مستقیم در این عملیات تروریستی متهم شده‌اند. جمهوری اسلامی ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

 

 بنا به توافقنامه میان ایران و آرژانتین کمیسیون حقیقت‌یابی تشکیل می‌شود که قاضی‌های آن باید با سفر به ایران متهمان ایرانی ماجرای آمیا را بازجویی کنند بنا به توافقنامه میان ایران و آرژانتین کمیسیون حقیقت‌یابی تشکیل می‌شود که قاضی‌های آن باید با سفر به ایران متهمان ایرانی ماجرای آمیا را بازجویی کنند

بنا به توافقنامه میان ایران و آرژانتین کمیسیون حقیقت‌یابی تشکیل می‌شود که پنج قاضی مستقل عضو آن خواهند بود تا شواهد و اسناد انفجار آمیا را بررسی و با سفر به ایران از متهمان ایرانی این ماجرا بازجویی کنند. هیچ یک از قضات نباید اهل ایران یا آرژانتین باشند.

گفتنی است که شاکیان اصلی این پرونده یهودیان آرژانتینی واسرائیل هستند، و دولت آرژانتین را متهم می کنند که آنطوریکه باید پیگیر این پرونده نیستند.

با توجه به اینکه در ماه فوریه ۲۰۱۳ پارلمان آرژانتین به » تشکیل کمسیون حقیقت یاب » رأی مثبت داده است ولی می بایست ایران نیز این توافق نامه را امضاء نماید .   

منبع: دویچه وله فارسی 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.