ملاقات ریئس فیفا با حسن روحانی رئیس جمهور

ورزشی1

روحان

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ژوزف سپ‌بلاتر در سفر به تهران، ملاقات با حسن روحانی بود. رییس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) و رییس‌جمهوری ایران دیروز عصر در نهاد ریاست‌جمهوری با هم دیدار کردند. دو طرف در این ملاقات درباره مباحث مختلفی مثل فوتبال بانوان، میزبانی جام ملت‌های آسیا، حضور ایران در جام‌جهانی و نقش فوتبال در ایجاد دوستی بین ملت‌ها صحبت کردند.

حسن روحانی در این دیدار ابتدا به اهمیت فوتبال در دنیای امروز اشاره کرد: «فوتبال می‌تواند روابط و فرهنگ ملت‌ها و کشورهای مختلف را به هم نزدیک‌تر کند. امروز فوتبال دیگر صرفا یک ورزش نیست، بلکه ستاره‌های درخشان فوتبال، همان سفیران صلح کشورها هستند که در نقاط مختلف دنیا در میادین مسابقه حضور دارند.» او ابراز امیدواری کرد که فیفا بتواند در زمینه ورزش فوتبال به کشورهای درحال‌توسعه از جمله ایران و سایر کشورهای منطقه کمک بیشتری کند.

رییس‌جمهور حضور سپ‌بلاتر را در فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) و حضور شیخ سلمان رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) را فرصتی مغتنم برای رشد و توسعه فوتبال به‌ویژه در کشورهای درحال‌توسعه عنوان کرد که رونق بیشتری را در این عرصه ورزشی به‌همراه خواهد داشت. به گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی رییس‌جمهوری»، روحانی، ایران را کشوری صاحب ظرفیت‌ها و استعدادهای ورزشی بزرگ خواند و گفت: «جمهوری‌اسلامی‌ایران آمادگی دارد تا برخی از مسابقات فوتبال را در سطح جام ملت‌های آسیا و فوتسال و فوتبال ساحلی را در سطح جام‌جهانی میزبانی کند.» رییس‌جمهور ابراز امیدواری کرد که دروازه فوتبال تنها هدفی برای گل‌زدن نباشد بلکه دروازه‌ای برای دستیابی به صلح و دوستی برای همه ملت‌ها باشد: «ما و شما باید به دیپلماسی ورزشی به‌ویژه دیپلماسی فرهنگی بیشتر اهمیت دهیم.» رییس‌جمهور با توامان خواندن دو شادی بزرگ مردم ایران، گفت: «شادی مردم از نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری با صعود تیم‌ملی فوتبال ایران به جام‌جهانی مضاعف و دو برابر شد.»

همچنین دکتر روحانی از حمایت سپ‌بلاتر و شیخ سلمان از میزبانی ایران برای برگزاری جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹ قدردانی کرد.
رییس‌جمهور همچنین در ادامه تلاش‌های سپ‌بلاتر برای ایجاد زمینه مساعد برای حضور زنان مسلمان با رعایت قواعد و قوانین اسلامی و شرعی برای حضور در مسابقات بین‌المللی فوتبال را موجب خرسندی و قدردانی دانست و گفت: «این امر موجب رونق و توسعه فوتبال در کشورهای مختلف به‌ویژه در کشورهای اسلامی خواهد شد. دولت تدبیر و امید تمام تلاش خود را برای بسط و توسعه ورزش در این کشور به‌ویژه در زمینه فوتبال و فوتبال پایه برای تمام اقشار به‌ویژه زنان به‌کار خواهد بست.» رییس‌جمهور تاکید کرد: دولت در ایران خود را متولی ورزش نمی‌داند بلکه حامی ورزش و فدراسیون‌های ورزشی خواهد دانست و از آنها حمایت خواهد کرد.

دکتر روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد که در فیفا برای پیشکسوتان فوتبال ایران جایگاه شایسته و مناسب‌تری برای خدمت به جامعه فوتبال در سطح بین‌المللی فراهم شود. در ادامه این نشست سپ‌بلاتر با تبریک پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و ابراز خرسندی از همزمانی این اتفاق با صعود تیم‌ملی فوتبال ایران ضمن تایید سخنان رییس‌جمهور کشورمان مبنی بر اینکه مسابقه فوتبال فراتر از برد و باخت است، گفت: «هدف ما از فوتبال یک جنبش اجتماعی، فرهنگی و ورزشی میان ملت‌های جهان است و به همین دلیل شعار فیفا در زمینه فوتبال، آینده‌ای بهتر برای همه دنیاست.» سپ‌بلاتر برگزاری مسابقات فوتبال را در برقراری صلح میان کشورها و ملت‌ها بسیار موثر دانست و از دکتر روحانی به خاطر عقلانیت اعتدالی که در عرصه ورزشی به‌ویژه فوتبال دارد، تشکر کرد.

بلاتر، فدراسیون فوتبال و بازیکنان فوتبال جمهوری اسلامی ایران را جزو استعدادهای برتر دنیا دانست که در جمع ۳۲ تیم حاضر در مسابقات جام‌جهانی فوتبال در برزیل حضور دارد و گفت: «آنها سفیران شما در برزیل خواهند بود و سرود جمهوری‌اسلامی‌ایران را بارها در سراسر جهان پخش و پرچم کشورتان را به اهتزاز درخواهند آورد.» وی با اشاره به استقبال و علاقه وافر مردم ایران به فوتبال از رییس‌جمهور کشورمان خواست تا دولت با فراهم‌آوردن شرایط مناسب برای حضور بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی و درنظرگرفتن حق پخش تلویزیونی برای باشگاه‌ها زمینه‌های شکوفایی اقتصادی فوتبال را هموار کند. سپ‌بلاتر به فوتبال زنان هم اشاره کرد و گفت: «فیفا اساسا نسبت به ورزش فوتبال زنان در کشورهای در حال توسعه و مسلمان حساس بوده و اعتقاد داریم که فوتبال برای همه است و فیفا از فوتبال بانوان به‌ویژه بانوان مسلمان حمایت خواهد کرد.» شیخ سلمان رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) نیز در این دیدار ایران را کشوری متمدن و برخوردار از فرهنگی غنی دانست و حمایت همه‌جانبه کنفدراسیون فوتبال آسیا از فدراسیون فوتبال ایران را اعلام کرد. او تاکید کرد کنفدراسیون فوتبال آسیا از برگزاری فوتبال جام ملت‌های آسیا در ایران سال ۲۰۱۹ حمایت می‌کند.

«بلاتر»: مردم به خاطر 2 اتفاق، به خیابان‌ها ریختند

دومین همایش بین‌المللی علم و فوتبال از صبح با حضور چندین چهره معروف فوتبال ایران و جهان در مرکز همایش‌های صداوسیما آغاز شد. این همایش بعدازظهر با حضور ژوزف سپ‌بلاتر اعتبار بیشتری پیدا کرد. بورا میلوتینوویچ، سرمربی صربستانی که با پنج تیم در جام‌های جهانی شرکت کرده نخستین سخنران همایش در صبح بود. این مربی بذله‌گو از خاطراتش در مربیگری گفت و به سوال و جواب با حضار از جمله حمید درخشان و محمد پنجعلی پرداخت. در ادامه دکتر بیژن ذوالفقارنسب با خوشامد‌گویی به کارلوس‌کی‌روش از حاضران خواست تا پس از شنیدن حرف‌های سرمربی تیم‌ملی فوتبال ایران سوالات خود را از وی بپرسند.

کی‌روش هم مثل میلوتینوویچ به‌صورت مفصل درباره تجاربش در فوتبال صحبت کرد. او در ادامه از مربیان حاضر در نشست خواست به کپی‌برداری از مربیان دیگر نپردازند: «بزرگ‌ترین اشتباه این است که یک مربی کپی‌برداری انجام بدهد. اگر شما حس می‌کنید با تقلید از تمرین‌های فرگوسن و کاپلو به موفقیت دست پیدا می‌کنید، کاملا اشتباه است. اگر می‌خواهید مربی خوبی باشید، باید مطمئن شوید که انگیزه و اراده درستی دارید و تمرینات را به‌خوبی دنبال می‌کنید. مطلب کلیدی برای آماده‌سازی این است که تمرینات به شکل مناسب و شکل صحیح انجام شود.» همایش بین‌المللی علم و فوتبال ساعت 17:45 دیروز با حضور سپ‌بلاتر، نصرالله سجادی،  شیخ سلمان،  علی کفاشیان، مدیران فدراسیون فوتبال ایران و قطر، برخی از مربیان در سالن مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما رسما گشایش یافت. در ادامه این مراسم، نماهنگی از تمدن هفت‌هزارساله ایران به نمایش درآمد. در ادامه علی کفاشیان و رضا قراخانلو، دبیر همایش به سخنرانی پرداختند. سخنران بعدی مراسم دکتر نصرالله سجادی بود. سرپرست وزارت ورزش و جوانان ضمن خوشامدگویی به بلاتر و شیخ سلمان از آنها خواست که به ایران کمک کنند تا میزبان جام ملت‌های آسیا در سال 2009 شود.

سپس نوبت به رییس فیفا رسید. سپ بلاتر گفت: «می‌خواستم دعوت فدراسیون ایران را پاسخ بدهم که دوسال گذشته علی کفاشیان از من دعوت کرده بود. دوست داشتم همیشه این دعوت را قبول کنم اما این به زمان مناسبی موکول شد که دو اتفاق در ایران افتاد و باعث شد مردم به خیابان‌ها بریزند. اولین اتفاق، انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخاب حسن روحانی بود که به این خاطر این مساله را تبریک می‌گویم و دومین مساله صعود ایران به جام‌جهانی بود. امروز توسط ریاست‌جمهوری ایران پذیرایی بسیار خوبی از من شد. انتخاب حسن روحانی، انتخاب بسیار بزرگی است. فراموش نکنید در سال 98 نیز ایران به جام‌جهانی صعود کرده بود و تجربه سه‌دوره حضور را دارد.

در آن جام یک بازی بسیار مهم انجام شد و آن مسابقه در شهر لیون بود. جام‌جهانی سرلوحه تمام مسابقات در جهان است. هیچ رقابت دیگری در فوتبال مانند جام‌جهانی نمی‌شود و نمی‌تواند مانند این رقابت‌ها نگاه‌ها را به خود جلب کند پس بازیکنان شما که در این رقابت‌ها حاضر می‌شوند سفرای ایران هستند و سرود ایران را در جام‌جهانی زمزمه می‌کنند. بنابراین فوتبال بیش از یک ورزش است و حتی می‌توان از نگاه سیاسی هم به آن نگریست.» بلاتر ادامه داد: «اجازه دهید به موضوع علم و فوتبال بازگردیم همان‌طور که گفتم فوتبال بیش از یک ورزش و ضربه‌زدن به توپ است ما امروز نه‌تنها 209عضو بلکه 300‌میلیون‌عضو فعال داریم و کشور ایران با جمعیت 75‌میلیون‌نفری می‌تواند در این عرصه فعالیت خوبی داشته باشد. جالب این است که یک‌میلیاردو200‌میلیون‌نفر در دنیا در ارتباط مستقیم یا غیرمستقیم با فوتبال هستند. دوسوم جمعیت دنیا نیز در آسیا قرار دارند که این موضوع هم پتانسیل قاره آسیا را نشان می‌دهد. بنابراین می‌توان به فوتبال از جنبه اجتماعی و تحصیلی نیز نگاه کرد.

در فوتبال همان‌طور که باختن را یاد می‌گیرید بردن را نیز یاد خواهید گرفت. فوتبال مساله‌ای است که تمام دنیا آن را حس می‌کند. حتی حس تراژدی را که وقتی یک مسابقه به پنالتی می‌رود و تمامی احساسات را گرد هم جمع می‌کند این یک جنبه از فوتبال را نشان می‌دهد که امیدداشتن اصول کار ماست. اگر باختیم یاد می‌گیریم که چند روز بعد پیروز شویم. این امید است که از فوتبال به ما آموزش داده می‌شود و می‌تواند در زندگی اجتماعی این درس کاربرد داشته باشد.» رییس فیفا در 15سال گذشته در ادامه سخنرانی‌اش گفت: «این درس آنقدر وسیع است که شاید نتوان آن را راحت آموزش داد. فوتبال به یک قدرت اقتصادی در دنیا تبدیل شده است وقتی در مورد جمعیت 300‌میلیونی بازیکنان صحبت می‌کنیم توجه ما باید به سلامت بازیکنان نیز باشد که در این میان این موضوع با تلاش دکترها و پزشکان به دست می‌آید که سلامت 300میلیون بازیکن را چطور تامین کنند.»

13-11-6-19820image (6)

 

برچسب‌ها:

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.