احتمال دخالت ده نمکی در رابطه با بازداشت پگاه آهنگرانی .

خبرهای گوناگون1

 

مسعود ده نمکی – کارگردان اخراجی ها 1 تا 3

در پی  اظهارات  منیژه حکمت تهیه‌ کننده سینما مبنی بر نقش کلیدی ده نمکی در مسایل قضایی و دستگیری و حکم 18 ماه حبس تعزیری  برای دخترش پگاه آهنگرانی .

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود ده‌نمکی در پاسخ به اظهارات منیژه حکمت در رابطه با اینکه وی در مشکل قضایی پیش آمده برای پگاه آهنگرانی تاثیرگذار بوده است، یادداشتی را در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده است که در ذیل می خوانید:

متن نامه ده نمکی :

سایت روزنامه دولت دیروز خبری را روی خروجی خود قرار داد که تداعی کننده عملیات روانی روزنامه های زنجیره ای دوران اصلاحات بود آن هم در دولتی که شعار اعتدال را سر داده است.

قضیه به خبر بازداشت پگاه آهنگرانی برمی‌گشت. خانم منیژه حکمت مادر پگاه آهنگرانی در مصاحبه خود این دستگیری را به شکایت بنده از پگاه آهنگرانی به خاطر ساخت مستند «ده نمکی‌ها» ربط داده بود. طنز قصه آنجاست که همین خانم حکمت چند سال پیش تماس گرفت و گفت دخترم می خواهد مستندی درباره علت استقبال شگرف مردم از «اخراجی ها» بسازد و از شما درخواست همکاری و مصاحبه دارد. من هم با وجودی که گرایش سیاسی این خانواده را می شناختم گفتم اگر کمکی از دستم بربیاید دریغ نمی کنم و خانم بازیگر که قصد کارگردان شدن آن هم با سوژه ای جنجالی به نام «اخراجی ها» که بعدها به «ده نمکی ها» تغییر نام یافت، داشت آزادانه در محافل سخنرانی بنده حاضر شد و حتی راش های متعددی در اختیارش قرار گرفت که مخاطب این مستند گمان کرد خانم آهنگرانی سالها زحمت کشیده تا این مستند را بسازد.

وقتی هم کارش تمام شد درخواست کرد فیلمش را ببینم که من قبول نکردم و  گفتم قصد من کمک به یک جوان مستندساز بوده حتی اگر فیلم علیه من باشد. ترجیح می دهم آن را نبینم تا در رودربایستی قرار نگیرید و فیلمتان لطمه نخورد.

فیلم همزمان با دوران اکران «اخراجی های 3» و «جدایی نادر از سیمین» بارها از شبکه «بی بی سی» و ماهواره ها پخش شد و من اعتراضی نکردم.

چند ماه بعد خبر دستگیری پگاه آهنگرانی منتشر شد. سال 88 هم یک بار شایعه احتمال دستگیری ایشان و دو بازیگر دختر منتشر شد و از آنها خواسته شده بود که در فلان محل حاضر شوند. خانم حکمت تماس گرفت و درخواست کرد که هرکاری می‌توانم انجام دهم با برخی دوستان صحبت کردم و آنها وساطت کردند تا این سه بازیگر به روش غیر رسمی دعوت و مراحل کارشان طی شود تا باعث سوءتفاهم بین اهالی سینما نشود این وساطت دوستانی که خانم حکمت آنها را به خوبی می‌شناسد و از همشهریان خودشان بود نتیجه داد و این سه نفر جلب نشدند.

دو سال از این ماجرا گذشت و ایشان مجددا به اتهامی که  خود خانم حکمت آن را اقدام علیه امنیت ملی خوانده بازداشت شد و باز همان دوست مشترک به درخواست بنده در شرایطی که همکاران و هم صنفی های خودش از بزرگ بودن اتهام ترسیده و مداخله نمی کردند به میان آمد تا دل مادری بیش از این نگران نباشد و با لطف مسئولان پرونده امکان تماس تلفنی و ملاقات و غیره برایشان فراهم شود. حال ایشان برای گرفتن ژست روشنفکری و اپوزیسیون و فرار از اتهام های اصلی که به جهت حفظ آبروی افراد از آنها نمی شود یاد کرد قصه را به ده نمکی و شکایت فرضی از ایشان ربط می دهد.

در مملکتی که به بازیگر به قول خودشان موج سبزی در جشنواره فجرش فارغ از سلایق و پرونده ها، سیمرغ می دهند و «رسوایی» را ندیده می گیرند اگر به خاطر ساختن مستند علیه ده‌نمکی جایزه ندهند حتما دستگیر هم نمی‌کنند و جالب سکوت دستگاه‌های مسئول است که به جای اعلام اتهام فرد برای حفظ آبروی او حاضر است، شرایطی ایجاد کند که خانم حکمت پشت اسم بنده پنهان شود.

اینجا آدم به یاد جمله امام حسین (ع) می افتد  که می فرمود اگر دین ندارید لااقل آزاد مرد باشید. من حاضر شدم به خاطر آزادی مخالفان فکری خودم از آبرویم خرج کنم اما این روشنفکران برای گرفتن ژست اپوزیسیونی ناجوانمردانه دروغ گفتند». پایان نامه 

 

گرچه دو سال پیش پس از ساخت مستندی تحت عنوان » ده نمکی ها» توسط پگاه آهنگرانی در مورد فعالیت های مسعود ده نمکی از دهه هفتاد تا بدان روز ، و پخش آن در شبکه های ماهواره ای همزمان صحبت هائی پیرامون شکایت ده نمکی از پگاه آهنگرانی عنوان ولی بلافاصله توسط ده نمکی رد شده و وی اعلام داشت که خودش به پگاه در ساخت این مستند کمک کرده است ولی در متن نامه اخیر وی به رسانه ها در ارتباط با ارتباطش با دستگیری پگاه آهنگرانی بوضوح نوشته شده است که او قبول نکرده تا کار پایانی پگاه را ببیند تا مبادا در رودرواسی بماند ، درمتن نامه  ده نمکی آمده است » وقتی هم کارش تمام شد درخواست کرد فیلمش را ببینم که من قبول نکردم و  گفتم قصد من کمک به یک جوان مستندساز بوده حتی اگر فیلم علیه من باشد. ترجیح می دهم آن را نبینم تا در رودربایستی قرار نگیرید و فیلمتان لطمه نخورد. «

پس می توان گمان زد که طرز تهیه مستند باب میل ده نمکی نبوده است و شاید او را بر آن داشته تا از طریق ارتباطاتش  به طریق فرسایشی برای تخریب پگاه آهنگرانی اقدام نماید؟؟ این ها سوالاتی است که همچنان بدون پاسخ بوده و خواهند ماند تا در زمان مقتضی حقایق مشخص شوند.

  

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.