قدیمی ها- فرامرز قریبیان: اگر فیلم «گناهکاران» کار نکند، نمی توانم ادامه بدهم

garibian

 قدیمی ها: مصاحبه با فرامرز قریبیان :  اگر فیلم «گناهکاران» کار نکند، نمی توانم ادامه بدهم 

 بازیگری از جنس مردم، بیش از 45 سال در سینما فعالیت داشته، آثاری همچون خاک، گوزن ها، غزل، تجارت، ترن، رد پای گرگ، می خواهم زنده بمانم و… بهترین کارنامه هنری او را رقم می زند، او سال های بسیاری بعد از فیلم «چشم هایش» کارگردانی نکرد تا به امروز، پس از 12 سال، باری دیگر فرامرز قریبیان در فیلم «گناهکاران» به عنوان کارگردان، بازیگر و تهیه کننده ظاهر شد، البته این فیلم رنگ و بوی خاصی دارد و همین موضوع باعث 12 سال غیبیت او از کارگردانی گشته است، امیدواریم این فیلم مورد اسقبال مردم قرار گیرد.

شروع مجدد ایشان بعد از 12 سال بهانه خوبی برای گروه مجله اینترنتی قدیمی ها شد تا با وی دیدار و گفت و گویی هر چند کوتاه داشته باشیم و از این هنرمند نهایت تشکر و سپاس را داریم، زیرا ایشان با وقت بسیار محدود و مشکلات فراوان در آستانه افتتاح فیلم «گناهکاران» دعوت ما را پذیرفتند. مصاحبه ای که در ادامه می خوانید گفتگوی یک ساعت و نیم قدیمی ها با ایشان در خانه هنرمندان، در مهر ماه سال 1392 می باشد.
 
چه موضوعی باعث ورود مجدد شما در نقش کارگردان با فیلم «گناهکاران» شد؟
من 12 سال کار نکردم، منتظر فیلمنامه ای بودم که دوست داشته باشم، فیلمنامه «گناهکاران» پیچیدگی و جذابیت خاص خود را دارد که شاید هضم این داستان برای تماشاگر کمی مشکل باشد. این فیلم همه چیز دارد. در ضمن دو بار توسط وزارت ارشاد و نیروی انتظامی سانسور شده و من کارم یک سال عقب افتاد. نظارت کار برعهده وزارت ارشاد بود، ولی چون فیلم پلیسی بود، نیروی انتظامی هم روی فیلم نظارت کرد.
 
چرا از فیلم های امروز همچون گذشته استقبالی صورت نمی گیرد؟
دلیلیش این هست که تنوعی وجود ندارد و مردم به یک نوع فیلم عادت کردند.
 
مدت فیلمبرداری این فیلم «گناهکاران» چه مدت طول کشید؟
ما دو ماه پیش تولید داشتیم که در این جا مرسوم نیست و دو ماه هم فیلمبرداری داشتیم.
 
نظر منتقدان بر فیلم را چگونه ارزیابی می کنید؟
نظر منتقدان مثبت بوده، این فیلم در فستیوال ها و جشواره های بین المللی بسیار مورد اسقبال قرار گرفت و تقدیر نامه ها و جوایزی را از آن خود کرد.
 
فیلم «گناهکاران» سوژه ای است که شاید بعد ها مورد تقدیر و اسقبال مردم قرار بگیرید، نظر شما چیست؟
شاید بعد ها مورد اسقبال قرار گیرد، ولی امروز باید مورد اسقبال قرار گیرد. دوست دارم فروش نسبتا خوبی داشته باشد که حداقل سرمایه، من تهیه کننده برگردد. من زندگی هنری 45 ساله خود را برای این فیلم گذاشتم. همه از این فیلم تعریف می کنند، ولی فروش نمی کند. ما هم اگر فیلم فروش نکند، نمی توانیم فیلم بعدی را بسازیم.
 
توقع شما از فیلم «گناهکاران» چیست؟
توقع دارم بعد از دو سال حداقل سرمایه اولیه من برگردد، سود هم نمی خواهیم، ما این کار را برای علاقه انجام می دهیم. اگر این سرمایه را در هر کار می زدیم، بعد از دوسال سود بسیاری می کردیم. بسیاری از فیلم ها فروش خوبی داشتند، ولی فیلم ما فروش نکرده است.
 
به نظر شما عدم موفقیعت فروش فیلم «گناهکاران» تا امروز در چیست؟
این فیلم جذابیت و پیچیدگی خاص خود را دارد، دارای فیلمنامه ای سنگین است که کمی هضم موضوع شاید برای مردم ما سخت باشد، به همین دلیل است که از آن فیلم استقبالی خوشایند صورت نمی گیرد. ما آمدیم یک فیلم خوب بسازیم، ولی متاسفانه جو حاضر جامعه ما بسیار ساده پسندانه است و به این گونه فیلم ها عادت نکرده است.
 
آیا زمان اکران بر فروش این فیلم تاثیر داشته است؟
بله، شما در نظر بگیرید این فیلم اوایل مهر ماه اکران شده است، همه ی خانواده ها درگیر مخارج مدارس هستند و کمتر به سینما و تفریح می پردازنند.
 
از فیلم «گوزن ها» برای ما بگویید؟
ابتدا نام این فیلم «تیرباران» بود که بعدها به «گوزن ها » تغییر نام پیدا کرد، در آن زمان بسیار سانسور شد، حتی قسمت پایانی آن عوض شد.
 
آیا با بهروز وثوقی یا هنرمندان قدیمی دیگر در ارتباط هستید؟
اتفاقا، زمانی که این فیلم در فستیوال سانفراسیسکو بود، آقای بهروز وثوقی این فیلم را دیدند و نسبت به پسرم (سام قریبیان)  که در آنجا بود، در مورد فیلم ابراز لطف کردند. با این وجود ما همه از هم دوریم و آن ارتباط قدیم را نداریم. من شبی که مراسم افتتاح فیلم «گناهکاران» بود، از آقای نصرت الله وحدت دعوت کردم، ایشان آمدند. آقای ناصر ملک مطیعی هم چون مریض بودند نتوانستند در این مراسم حضور پیدا کنند.
 
برنامه ای برای آینده دارید؟
بله، ولی اگر این فیلم کار نکند، نمی توانم ادامه بدهم. خودم را بازنشسته می کنم.
 
حرف پایانی شما برای مردم چیست؟
من همیشه سعی کردم کار خوب به مردم ارائه بدهم، امروزه هم کارگردانی می کنم چون می خواهم در سینمای ایران جایگاه خود را حفظ کنم و شاید دیگر نتوانم بازی کنم. سینما را دوست دارم، چون مردم را دوست دارم.
 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.