ورزش و تندرستی

صفحه سلامت12

امروزه رشد جوامع مدرن و صنعتی شدن که به افزایش رفاه و آسایش بشر که ناشی از کاهش فعالیتهای بدنی و افزایش مشاغل اداری و دفتری و استفاده از ماشین و دستگاهای خودکار در زندگی روزمره انسانها انجامیده است و محصول ناشی از این مدرنیسم در این جوامع که بنوعی دامن گیر مردم گردیده همانا کم تحرکی و تنبلی است که پیامدهایی مانند چاقی، افزایش چربی خون، ناراحتی های قلبی و عروقی، دیابت و . . . و صد البته بیماریهای دیگری که ناشی از استمرار هر یک از موارد نامبرده می باشند را منجر گریده است.

sport

اگر مقدار کالری مورد نیاز بدن در بزرگسالان را در هر روز 2500 کیلو کاری در نظر بگیریم (البته این مقدار بر حسب جنسیت، سن و وزن و میزان فعالیت افراد متفاوت است) معمولا در شرایط زندگی جاری که افراد سه وعده غذایی صبحانه و ناهار و شام را مصرف می کنندکه به این وعده های غذایی بایستی میان وعده ها و تنقلات بین روز را نیز اضافه نمود که غالب آنها در شرایط جوامع امروز بیشتر از مواد حاوی قند و شیرینیها و چربی تشکیل شده است از اینرو در بیشتر افراد کالری دریافتی زیادتر از کالری مصرفی می باشد که همانگونه که پیشتر ذکر شد بوجود آورنده مشکلات متعدد سلامتی ناشی از شرایط زندگی امروزه می باشد، از اینرو توجه به ورزش و افزایش فعالیتهای بدنی امری اجتناب ناپذیر می نماید.

فعالیتهای بدنی باعث افزایش بنیه و قدرت شده و در مواقع سختی و اضطراب توان شما را برای تحمل چنین وضعیتهایی افزایش می دهد هر چه سلامتتر باشید قلب، ریه و ششهای شما می توانند بهتر كار كنند و در نتیجه می توانید مدت طولانی تری زندگی کنید.

هر چه سالمتر باشید نیروی بیشتری برای انجام كارهای بدنی خواهید داشت و همانطور كه می دانید نیرومند بودن علاوه بر زمینه های ورزشی در همه امور زندگی به دردتان خواهد خورد. چرا كه سراسر زندگی تلاش است و قوی بودن باعث می شود همه چیز به نظرتان ساده تر جلوه كند.

از طرف دیگر انعطاف پذیری بدن به میزان حركات مفاصل شما بستگی دارد. خم كردن پشت، بلند شدن روی نوك انگشتان پا برای رسیدن به طبقه بالایی كمد و… همه نمونه هایی از انعطاف پذیری بدن هستند انعطاف داشتن در همه امور زندگی و حتی برای انجام فعالیتهای ورزشی مورد نیاز است انعطاف پذیری اصولاً با افزایش سن كاهش می یابد ولی می توان با انجام ورزش و نرمشهایی از خشك شدن بدن جلوگیری كرد.

همچنین انجام فعالیتهای بدنی یكی از بهترین راههای كسب ”احساس خوب“ در طول روز است. وقتی ورزش می كنید خود را از همه تنشهای روزانه، همه استرسهایی كه به شما وارد شده و همه فشارهای روانی می رهانید. چرا كه در حال ورزش كردن با ترشح اندروفین (Endrophin) از مغز شما احساس آسودگی خاطر و آرامش می كنید.

بدین ترتیب بهتر و راحت تر خواهید توانست پستی و بلندیهای زندگی را طی كنید وقتی بدن آماده و نیرومندی داشته باشید، روح و روان قوی تری هم خواهید داشت و به دنبال آن اعتماد به نفستان افزایش می یابد. ورزش مرتب و مداوم علاوه بر مزیت های فوق به شما كمك می كند كه بهتر و راحتتر بخوابید

انجام فعالیت های بدنی مداوم بهترین و سالم ترین راه برای كنترل وزن و حفظ نسبت ”ماهیچه به چربی“ است با توجه به اینكه هر كس دارای وضعیت بدنی مخصوص به خود است، همه از برقراری تعادل بین چربی و ماهیچه در بدن سود خواهد برد .بد نیست بدانید كه چربی بسیار كم یا بسیار زیاد هر دو می توانند در بدن تاثیرات منفی بجای گذارند.

بنابراین لازم است با یك رژیم غذایی مناسب و ورزش به موقع همه مواد غذایی مورد نیاز بدنتان از جمله ویتامین ها،مواد معدنی، پروتئین ها و چربی را به میزان لازم دریافت كنید. و با ترکیبت تغذیه مناسب و ورزش آنهم با در نظر گرفتن اصول صحیح فعالیت بدنی که شامل شرایط سنی، جسمی و جنسیت و زمانی می باشد می توانید امیدوار باشید که هرگز دچار عوارض زندگی مدرن که همانگونه که قبلا ذکر شد بصورت افسردگی، چاقی، افزایش فشار خون و بیماریهای قلبی و عروقی، افزایش چربی خون و همچنین ناراحتی های جسمی و حرکتی و صد البته دهها بیماری دیگر نخواهید شد.

از جنبه دیگر نیز حضور در فضای ورزشی، ورزشهای تیمی و غیره راه بسیار مناسبی برای ملاقات و رویارویی با افراد تازه است، افرادی كه علایقی مشابه خود شما دارند. چنین وضعیتی در بهتر شدن روحیه شما و افزایش روابط اجتماعی تان موثر خواهد بود. کوتاه این‌که ارتقای فرهنگ ورزش‌کردن در میان مردم به تدریج نه‌تنها موجب رونق و رشد فرهنگ گفتمانی دوستانه میان مردم خواهد شد، بلکه باعث افزایش روحیه تحمل‌پذیری مردم در برابر مشکلات و مصائب شخصی و اجتماعی می‌شود.

بنابراین می‌توان ادعا کرد که هر سرمایه‌گذاری در امر ورزش به طور مستقیم موجب ایجاد پویایی و طراوت در فضای زندگی خواهد شد.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.