دو زن جوان ایرانی در مالزی به اعدام محکوم شدند

 صفحه خبری

main_ha_0110_p10a_40p

یک سفری که  مخارجش از پیش پرداخته شده بود یکبار دیگر دو زن جوان را راهی زندان و حال جوخه اعدام نموده است.

دو زن جوان بنام های » شهرزاد متینی» 31 ساله فرزند منصور و» ندا مصطفائی «26 ساله فرزند قدرت اله ، در دادگاه عالی در کوالالامپور محکوم به اعدام شدند.

به گفته وکیل مدافع این دو متهم ، موکلانش ادعا کرده اند که بباور خودشان مواد غذائی حمل می کردند و به هیچ وجه اطلاعی از وجود مواد مخدرجامدان هایشان  نداشتند .

این دو زن جوان روز پانزدهم دسامبرسال 2010 به هنگام ورود به فرودگاه بین المللی کوالالامپور به دلیل حمل 5 کیلو گرم مواد مخدردستگیر شده و در طی سه سال اخیر همچنان به ادعای خود مبنی بر اینکه نمی دانستند مواد مخدر حمل می کرده اند پافشاری  و خود را قربانی دسیسه یک مرد بنام » علیرضا » که در سوریه با او آشنا شده بودند نامیده و مدعی هستند که او از آنها خواسته بود که مقداری مواد غذائی را به مالزی حمل کنند و در مقابل هزینه سفرشان به مالزی پرداخت شود . که البته دادگاه هرگز این ادعای آنان را باور نکرده بود و در نتیجه پس از سه سال چند روز پیش دادگاه عالی حکم اعدام این دو زن را صادر کرد .

شهرزاد در زمان ورود به مالزی مقدار دو کیلو و ششصد گرم و ندا دو کیلو و هتصد گرم متافتامین به همراه داشتند، این در حالی است که طبق قوانین جدید تدوین شده پس از سال 2010 درمالزی  برای هر فردی که بیش از 5گرم مواد حمل کند مجازات اعدام در نظر گرفته شده است .

برخی از کارشناسان معتقدند که با ظهور مواد مخدر صنعتی که در لابراتورها تولید می شود، ایران به یکی از صادرکنندگان مهم مواد مخدر صنعتی بدل شده است.

ایران تاکنون نسبت به بازداشت و محکومیت اتباع خود در مالزی به جرم حمل مواد مخدر واکنش شدیدی نشان نداده است. در گذشته سفیر ایران در مالزی گفته بود کارتل های بین‌المللی مواد مخدر از ایرانی‌ها برای قاچاق مواد مخدر به مالزی استفاده می‌کنند.

براساس آخرین گزارش های منتشر شده، بیش از سیصد ایرانی در زندان های مالزی در بازداشت هستند که اتهام همگی آنها قاچاق مواد مخدر است.

به گفته سحر بیاتی، روزنامه نگار ساکن مالزی به  بی بی سی :  حدود سیصد زندانی ایرانی وجود دارد که اکثرا به جرم حمل مواد مخدر در زندان هستند. حدود ۴۰ نفر از این زندانیان حکم اعدام دارند که تاکنون به خاطر انعکاس منفی این اتفاق در جهان هیچ زندانی خارجی در مالزی اعدام نشده است. 

10 پاسخ به “دو زن جوان ایرانی در مالزی به اعدام محکوم شدند

 1. خیلی بی‌انصافی است که شما بدون سند میگوئید (…صد البته دادگاه هرگز این داستان ساختگی آنان را باور نکرده بود …) شما مطمئنید که (ساختگی) است؟! اتفاقا این میتواند که با احتمال خیلی زیاد هم راست باشد چون برای بسیاری از مردم پیش میآید که بار دیگران را در اثر رودربایستی یا تطمیع بابار خود در هواچیما حمل کنند. در حالیکه از محتوای بار بی‌اطلاعند! مخصوصا در ایران این موضوع برای خیلیها در فرودگاه اتفاق میافتد. برای خود من بارها پیش آمد که دیگران به بهانه اینکه برای کسی باری میفرستند تا بیاید در مقصد تحویل بگیرد و یا به بهانه داشتن اضافه‌بار درخواست مشابه کرده‌اند. البته به دلیل ترس از فریب من آنها را رد میکردم. دلیل تجربه منهم این بود که یکبار یک خانم مسن ساکی به من داد به بهانه اضافه بار ولی در هنگام تحویل بار فرد مسئول از من محتوای بار را پرسید و من گیر افتادم که چه بگویم و حقیقت را گفتم و فرد مسئول گفت تو انسانیت داشتی که پذیرفته‌ای ولی کار خطرناکی است. ممکن است در آن مواد مخدر باشد!! این شد تجربه برای من که هرگز از کسی چیزی قبول نکنم!

  لایک

  • دوست و خواننده گرامی
   سخن شما بسیار متفاوت است با شرایطی که این دو زن جوان گیر افتاده اند – این دو زن در سوریه بوده اند و با مردی آشنا شده اند که بدانها پیشنهاد داده تا در ازای مسافرت مجانی به مالزی این بار را هم ببرند – طبیعی است که دو زن جوان باید از خود سوال می کردند که چرا از آنان این تقاضا شده مگر چه مقدار مواد غذائی این دو زن در چمدان هایشان می توانستند حمل کنند که برای فرستنده از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد تا دو نر را با هزینه خودش به مالزی بفرستد- شما نباید تجربه خودتان را با این مسئله در یک کفه ترازو بگذارید – – هر انسان عاقلی باید کمی اعمال خود را سبک سنگین کند تا هم خودش را به بدبختی نیندازد و هم آبروی یک ملت و مملکتی را تحت الشعاع قرار ندهند

   لایک

   • به هرحال شما در مقام قضاوت نیستید که بخواهید در مورد ساختگی بودن یا نبودن داستان آنها قضاوت کنید، بهتر است اگر عرق ملی دارید کمکی به ایرانیان دربند در کشور مالزی که سالهاست به حال خود رها شده اند بکنید.

    لایک

   • دوست گرامی ما ارق ملی داریم – کاش کمی هم این گونه زنان و مردان ساده لوح کمی به ارق ملی فکر می کردند – که هم خود را به پای چوبه دار نکشانند و هم با جیثیت یک ملت بازی نکنند – به دلیل حماقت و سهل انگاری و طمع برخی – مردم ایران در کشورهای همجوار بسیار بدنام شده اند و کنترل بر روی ایرانیان و بدنینی در مورد ایرانیان بیش از پیش شده است – ما طبیعتأاز شنیدن خبر اعدام ایرانیان در هر کشوری و یا دستگیری شان خشنود نمی شویم و بسیار آزرده خاطر می شویم و امیدواریم که مردم با خواندن خبرها و مطلع شدن از عواقب اشتباهات دیگر هموطنان سنجیده تر قدم برداشته و خود را به گرفتاری نیاندازند –

    لایک

  • جناب آقا یا سرکارخانم هیوا

   روزی بسیار اتفاق میافتاد که بچه ای در اثر خاموش نکردن چرخ کوشت انگشتانش را از دست میداد صرفا به علت بی توجهی مادرش بود ولی امروزه با اینهمه هشداردر وسایل ارتباط جمعی اگر چنین اتفاقشی بیفتند فقط مادر بچه است.

   در مورد این دو خانم سوال اینست که برای مالزی که خود صادر کننده مواد غذایی است ، یک نفرسوریه ای باین دوخانم مواد غذایی بدهد که ببرند مالزی. واقعا که . . .

   توچمدانهای این دو خانم چقدر مواد غذایی میشده حمل کرد که صرفه اقتصادی داشته باشه .خاویار ایرانی هم که قیمتش سر به فلکه و کسی دست این دونفر خانم نمیده

   آنها گفتند و شما هم باور کردید؟

   بیاییم یه کمی دست ازاحساساتی بودن برداریم. دوتا خانم از سوریه به مالزی بااینهمه هشدار در فرودگاهها و اخباروسایل ارتباط جمعی. واقعا که دل اقاموشه براشون باید کباب بشه

   لایک

 2. متهم ردیف اول این داستان غم انگیز حکومت جهل و جور و فساد ملایان است که شرایط اسفباری در کشور ایجاد کرده که هرزگاهی افرادی مثل این دو قربانی که دغدغه نان دارند گرفتار میشوند فراموش نکنیم که سپاه پاسداران بزرگترین کارتل قاجاق مواد مخدر در خاور میانه است .

  لایک

  • دوست گرامی طبیعتأ دلیل خروج این دو زن از سوریه و ورودشان به مالزی با 5 کیلو مواد مخدر صنعتی خود نشانگر حضور فعال سپاه پاسداران در عرصه قاچاق مواد مخدر است ولی سوال اینجا است که چرا باید این افراد ولو به دلیل نیاز مالی و ….این راه پر خطر را بروند وقتی که با یک دقیقه تأمل می توانستند بخوبی دریابند که انجام چنین کاری برایشان بسیار خطرناک است – مگر در کشور ایران برای کسانیکه به جرم حمل مواد مخدر دستگیر می شوند حکم اعدام وجود ندارد؟؟
   خوب مالزی هم یک کشور اسلامی است و طبق موازین اسلامی قوانین خود را تدوین نموده – من به شخصه بسیار متأسف هستم برای اینکه بیش از سیصد نفر طبق آخرین آمار در مالزی زندانی داریم – ولی چه میتوان کرد؟ کدام قانون است که یک قاچاقچی را حمایت کند ؟ کاش راهی بود و میشد کاری کرد – خانمی هستند که اعتقاد دارند باید این زندانیان را باید به ایران انتقال دهند – سوال اینجاست که اگر این زندانی ها به ایران انتقال داده شوند آیا از خطر اعدام رها خواهند شد؟
   من فکر نمی کنم سیستم قضائی ایران ارفاغی در مجازاتشان قائل شوند – چون در اینصورت خود شان در مجامع بین المللی زیر سوال خواهند رفت –
   هزاران افسوس و دریغ که جوانان ایران علنأ و عملأ قربانی جاه طلبی های فردی ووسوسه های مالی شده و خود را چون طعمه ای آسان در اختیار عده ای فرصت طلب قرار می دهند – به امید اینکه تمامی این خبرها تجربه ای باشد برای مردم که گول یک مشت انسان سودجو را نخورده و زندگی خود را به خاطر یک سفر مجانی و یا یک مقدار پول ناچیز به خطر نیانداخته و بالاتر از آن با حیثیت ملی مردم ایران بازی نکنند.

   لایک

 3. حالا اقا یا خانم ادمین همه این ابراز فضلی که کردی را میدانند همه میدونن که ایران هم اونا رو اعدام میکنه ولی حتی یک قاچاقچی هم انسانه ودر هیچ جای دیگه جز کشور ما و تعدادی از کشورهای بظاهر اسلامی این عمل غیر انسانی را انجام نمیدن به هر حال دوستانی که کامنت گذاشتن همه میدونن که اونا دانسته و یا ندانسته این اشتباه رو (شما بخوان جرم) کرده اند ولی تاسفشان از سرنوشت یک انسان است که با مرگ اینچنینی پایان یابد و یادمان باشد وقتی پای جان دو انسان در میان است دیگر از عرق(یا ارق) ملی گفتن گزافه ایی بیش نیست عرق ملی زمانی فراموش شد که جامعه را به سمتی بردیم که دختران جوانمان حال به هر دلیلی از فقر گرفته تا مال اندوزی و فساد و هر عامل نامتعارف دیگری به چنین ورطه ای گیر افتند آری اگر رگ غیرت ملی وجود داشت شاید آنزمان به جوش می آمد نه اینک که دو انسان به هر حال فریب خورده دربند را به چوبه دار سپرده اند .

  لایک

 4. سلام ، اولا كه به سپاه ودولت چه مربوط ؟ مگه اونا مسبب فقرو فلاكت مردم ايران هستند ؟ واقعا براتون متاسفم با اين طرز فكرتون .

  دولتي كه ميتونه كشور را در عرض چند سال حكومت دلار هفت تومنيش را سه هزارتومن بكنه و همه مردم ايران را ميلياردر كنه را بايد سپاسگزارش بود،وقتي

  يه ادم معمولي ميتونه بشه بابك زنجاني ، يا بهمني كه سه هزار ميليارد را ميبره !!!!پس دولت مون خوبه ، ايراد از ماست كه

  عرضه نداريم وميريم دنبال پناهندگي و فحشا وقاچاق

  لایک

  • به نظرم شما خودتون باید یکبار دیگر مطلبی را که ارسال کردید مرور کنید و ببینید که چگونه غیر منطقی است
   و اینکه من برای شما متأسف هستم با چنین طرز فکر شما

   لایک

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.