المپیک 2016 در توکیو

ورزشی1

گریه شادی استانبول به غم تبدیل شد

بازگشت المپیک به «توکیو» پس از 56 سال

المپیک پس از 12سال دوباره به آسیا برمی‌گردد و توکیو، برای دومین‌بار افتخار میزبانی این رویداد بزرگ را به دست آورد. مجمع انتخاباتی کمیته بین‌المللی المپیک بامداد یکشنبه برای انتخاب میزبان المپیک 2020 در بوئنوس‌آیرس آرژانتین برگزار شد. در مرحله نخست رای‌گیری، مادرید اسپانیا با کمترین رای نسبت به استانبول و توکیو حذف شد و در مرحله آخر، توکیوی ژاپن با 60 رای در مقابل 36 رای استانبول، به‌عنوان میزبان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان در سال 2020 انتخاب شد. در دور نخست رای‌گیری، مادرید و استانبول هر یک 26 رای و توکیو 42 رای کسب کردند. توکیو به فینال رفت و در رای‌گیری میان مادرید و استانبول، اسپانیایی‌ها 45 رای و ترکیه‌ای‌ها 49 رای را به دست آوردند و مادرید حذف شد. توکیو که در سال 1964 موفق شده بود به‌عنوان نخستین شهر آسیایی المپیک را برگزار کند حالا برای دومین‌بار میزبان این رویداد مهم است. با اینکه بزرگ‌ترین دردسر توکیو، خبرهای منفی درباره نشت مواد آلوده به رادیواکتیو از نیروگاه آسیب‌دیده فوکوشیما به دریا بود، اما مقامات ژاپنی به اعضای کمیته بین‌المللی المپیک این اطمینان را دادند که این نیروگاه تا توکیو 230 کیلومتر فاصله دارد و ژاپنی‌ها ثابت کرده‌اند از پس حوادث غیرمترقبه به‌خوبی برمی‌آیند و اهل بهانه‌گیری و کم‌کاری هم نیستند. توکیو 13‌میلیون‌نفر جمعیت دارد و شعار میزبانی آنها «رسیدن به فردا» است اما شاید یکشنبه‌شب غمگین‌ترین مردم اهالی اسپانیا بودند. آنها که مادرید را برای این رویداد عظیم نامزد کرده بودند، پس از باخت شهرشان، در غم و اندوه فرورفتند. مشکلات اقتصادی که در این چندساله گریبان اسپانیا را گرفته، مشکل اصلی آنها بود. آنها این‌بار 26 رای کسب کردند، در حالی که در سال‌های گذشته برای کسب میزبانی المپیک 2012 و 2016 توانسته بودند 32 رای بگیرند که البته فایده‌ای برایشان نداشت و به‌ترتیب، لندن و ریودوژانیرو برنده شدند. اسپانیا با تاکید بر اینکه ۸۰‌درصد از مراکز ورزشی و استادیوم‌ها آماده و در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مادرید را شهری «توریستی و پرشور» معرفی کرد و البته آنها بر این مساله تاکید داشتند که برای میزبانی، کشوری با امنیت بالا برای میهمانان این رویداد بزرگ هستند. با این‌همه شاید ترک‌ها بیش از همه از اعلام نام میزبان شوکه شدند. آنها بعد از حذف نام مادرید تصور می‌کردند کار تمام شده چراکه در دور اول رای‌گیری توکیو بیشترین آرا اما نه اکثریت مطلق آرا را به‌دست آورده بود و شمار آرای استانبول و مادرید مشابه بود. در دور دوم استانبول با اختلاف یک رای بر مادرید غلبه کرد. در این لحظه برخی از شهروندان استانبول تصور کردند پیروز نهایی شده‌اند و شروع کردند به جشن گرفتن. یک ساعت بعد جشن آنها به غم تبدیل شد. در رای‌گیری سوم و نهایی میان توکیو و استانبول توکیو با 60 رای موافق برنده ماراتن میزبانی المپیک 2020 شد. با اعلام نتیجه نهایی توکیو غرق در شادی شد. به نظر می‌رسد انتخاب توکیو اقتصاد این شهر را با تحولی قابل‌توجه روبه‌رو کند. ساعاتی پس از معرفی شهر توکیو به‌عنوان میزبان مسابقات المپیک سال 2020، یکی از مسوولان صنعت گردشگری ژاپن از برنامه‌های دولت این کشور برای تبدیل پایتخت ژاپن به مقصد جهانی گردشگری به‌واسطه برگزاری این مسابقات معتبر خبر داد. تسونی‌کازو تاکدا، رییس کمیته میزبانی المپیک ژاپن نیز تاکید کرد که ژاپن به تمام وعده‌های خود عمل خواهد کرد.

استانبول و مادرید چرا ناکام شدند؟

ترک‌ها که امید زیادی برای کسب این میزبانی داشتند از طرفی ناآرامی‌های سوریه را سر راه خود می‌دیدند و از سوی دیگر تظاهرات مردمی علیه دولت را در کارنامه ماه‌های اخیرشان داشتند، حتی در ساعاتی که رای‌گیری انجام می‌شد هم در مقابل ساختمان محل رای‌گیری در بوئنوس‌آیرس تظاهراتی علیه اردوغان برگزار شد. اردوغان که برای شرکت در این مراسم به آرژانتین رفته بود شاید از همان ابتدا می‌دانست با وضعیتی که ترکیه با آن دست‌به‌گریبان است استانبول شانس چندانی برای انتخاب شدن ندارد. آنها اولین کشوری بودند که نمایندگان آن برنامه خود را برای اعضای کمیته بین‌المللی المپیک تشریح کردند و البته پیشنهاد استانبول برای میزبانی المپیک ۲۰۲۰، پنجمین تلاش ترکیه برای میزبانی بازی‌های تابستانی در ۲۰ سال اخیر بود. با این‌همه شاید برای سران کمیته بین‌المللی المپیک ناآرامی‌های برزیل که به‌عنوان میزبان المپیک 2016 انتخاب شده درس عبرتی شده بود که برای میزبانی به سراغ کشوری امن‌تر و از نظر سیاسی باثبات‌تر بروند که البته از نظر اقتصادی هم وضعیتی پایدار داشته باشد، در حالی که تمرکز استانبول در برنامه پیشنهادی خود برای میزبانی المپیک بیشتر روی آسیایی – اروپایی بودن این شهر، ویژگی‌های تاریخی و چندفرهنگی بودن مردم ساکن این شهر بود. اردوغان پس از شکست استانبول بازهم با امیدواری صحبت کرد: «استانبول شهر بسیار متفاوتی است. در اینجا فرهنگ‌ها و افکار گوناگونی در کنار هم زندگی می‌کنند. در این هفت‌سال باقی‌مانده تا بازی‌های المپیک برنامه‌های گسترده‌ای را مدنظر داشته‌ایم اما متاسفانه در نهایت نتوانستیم افتخار میزبانی این رقابت‌ها را داشته باشیم. همین‌که جزو سه نامزد نهایی بودیم، کافی است. این دستاورد بزرگی برای ما بود.» مشکلات اقتصادی هم دلیل اصلی ناکامی مادرید بود. با این حال فیلیپ، شاهزاده اسپانیا پس از شکست در رسیدن به میزبانی بازی‌های المپیک 2020 گفت: «این شکست شهامت کافی برای تلاش بیشتر را به ما می‌دهد. باید در ادامه در ورزش پیشرفت و غرورمان را حفظ کنیم و مسیر خودمان را برای پیشرفت ورزش اسپانیا ادامه دهیم. کارهای خوبی برای به‌دست‌آوردن میزبانی بازی‌های المپیک انجام دادیم که موفق نشدیم.»

فردا انتخاب جانشین روگ 

در این نشست سه‌روزه علاوه بر میزبان المپیک 2020، در تاریخ 10 سپتامبر 2013 (19 شهریور) هم رییس جدید کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب خواهد شد تا برای هشت‌سال ریاست این نهاد را برعهده داشته باشد. البته رییس جدید حتی می‌تواند چهارسال دیگر هم ریاست IOC را برعهده داشته باشد. ژاک روگ، رییس فعلی این نهاد پس از 12 سال از این حرفه کنار خواهد رفت. شش نامزد احراز پست ریاست IOC عبارتند از توماس باخ آلمانی، سر میانگ سنگاپوری، ریچارد کریون پورتوریکویی، سرگی بوبکا اوکراینی، وو چینگ کو تایوانی و دنیس اوسوالد سوییسی. البته به نظر می‌رسد فردا رقابت اصلی بین توماس باخ، نایب‌رییس کمیته بین‌المللی المپیک و کریون و سرمیانگ باشد.

 slide show

 

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.