» نو آوری های تکنولوژی «

یادداشت سردبیر: این خبر بخشی از »   نو آوری های تکنولوژی  »  و نوآوری های جسورانه در زمینه علم و فناوری است.

cdf4dba05574aa2f62612c4fd3960fc9_vice_630x420

 

ما در طول روز اثر های ژنتیکی از خود بجا می گذاریم بدون اینکه توجه کنیم ، مثل تارهای مو و یا حتی جای لب خودمان در کافی شاپ و یا رستوران موقع نوشیدن بطور مثال یک فنجان قهوه.

از این ببعد شاید بخواهید  با دانستن پیشرفت های جدید در  این نو آوری ، بیشتر مراقب باشید که بطور مثال آدامس جویده تان را روی زمین تف نکنید، چون یک زن هنرمندی  بنام » هدر داوی هاگبورگ»  در نیویورک با برداشتن تا سیگار و یا تار مو و یا آدامس های جویده شده که بر زمین انداخته شده توانسته است که با استفاده از سلول های ژن های یافته شده از این اقلام برای باز سازی های چهره افرادی که ته سیگار و یا آدامس جویده شده و یا تار مویشان را یافته انجام دهد .

خانم هاگبورگ در ابتدا اقلام یافته شده را به لابراتوار بیوتکنولوژی در منطقه بروکلین نیویورک به نام » جین اسپیس» برده و با استفاده از امکانات تمامی دی ان ای ها را از آنها خارج کرده و اطلاعات دریافتی را جدا نموده و به شکل واکنش های زنجیره ای پلیمرازدر می آورند.

البته به گفته خانم هاگبورگ : این اقلام باید تازه باشند یعنی بطور مثال ته سیگار، آدامس جویده شده و …. نباید که لگد خورده باشد تا بتوانند براحتی دی ان ای را از آنها خارج نمایند. با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده ایشان قادر هستند که به بازسازی چهره فرد پرداخته و جزئیاتی چون رنگ مو، چشم ، جنسیت ، وزن فرد و همینطور جزئیاتی چون لکه دار بودن پوست و …را پیدا کنند سپس با جمع آوری این اطلاعات ایشان از این اطلاعات زنجیر برای ایجاد تصویر سه بعدی از فرد مزبور که اطلاعاتش جمع آوری شده می پردازد.

او می افزاید: اطلاعاتی که من ازدی ان ای برای خلق تصویر سه بعدی خود استفاده می کنم درست بمانند هنرمندی است که با کشیدن تصویر با مداد سیاه معمولی در ابتدا زمینه شکل را کار کرده و سپس به پردازش چهره می پردازد ، با این تفاوت که من برای ایجاد تصویر خود از کدهای ژنتیکی به جای سیاه قلم استفاده می کنم، و الگوی من بر اساس اطلاعات ينتیکی جمع آوری شده است .

حدود هشت ساعت طول می کشد دریک استودیوی  3-D  پیشرفته رسانه ای در نیویورک  برای  چاپ یک چهره که من آن را » دیویی هاگبورگ»  نامیده ام . پس از آن آنچه به نظر می رسد مثل یک بلوک از پودر چاپی است که بر روی چهره ای که کنده کاری شده خیلی  منسجم ( فشرده ) .

شایان ذکر است که این طرح در مراحل ابتدائی است و به همین دلیل چهره های بدست آمده تا حدودی به شکل واقعی فرد نزدیک بوده و از آنجائیکه هنوز نمی توانند که سن افراد را از طریق دی ان ای تشخیص دهند بنابر این چهر های سه بعدی ساخته شده همه در حدود سی ساله را نشان می دهند. خانم هاگبورگ می گوید: دو سال پیش که این تحقیقات را شروع کردم در ابتدا از دی ان ای خود برای بازسازی چهره استفاده کردم و گرچه نتیجه کار تصویر دقیقی از من نبود ولی شباهت های شگفتی مابین من و چهره سه بعدی طراحی شده بود که مرا شگفت زده نمود.

face27n-3-web

واکنش به پروژه عمدتا مثبت بوده است، اگر چه برخی از ناظران احساس می کنند کار او می تواند تنش های نژادی در بر داشته باشد .

به نظر یک منتقد در وبلاگ اسمیت اونیان : این تکنولوژی بسیار وحشتناک است چرا که مثل شکسته شدن حریم خصوصی افراد است و همه ما از این پس باید بسیار مراقب باشیم در مورد چیزهائی که تا کنون خیلی بی تفاوت بیرون می انداختیم و این به نوعی سلب آسایش از امنیت عمومی در یک اجتماع است.

به عقیده این هنرمند که در مراحل اولیه ارائه آثارش است ، شاید مردم کمی نسبت به چگونگی خلق این آثار هنری بدبین بوده و آنرا به نوعی تجاوز به حریم خصوصی خود بدانند ولی نظر هنرمند هم در مرحله اول این است که به مردم اطلاع رسانی کند که چنین امکانی وجود دارد که با نمونه های دی ان ای آنها امکان چنین استفاده هائی است بنابر این می بایست که مردم بیشتر آگاهانه رفتار کنند و در درجه دوم Stranger Visions  «سند چشم انداز غریبه»  یک پروژه هنری است وغالبأ طبیعت یک اثرهنری در این است که سوالات بیشتری را بوجود می آورد که می بایست در پی پاسخ های آن و به اصطلاح نقد آن هنر بود .

Stranger Visions «سند چشم اندازغریبه «یک اکتشاف جدید است از تقارن هنر و تکنولوژی یا همان تقاطع هنر و فن آوری پس بطور قطع می تواند خیلی تهدیدآمیز بشمار آید و یا آزاردهنده …چون طبیعتأ به همراه  پیشرفت تکنولوژی گرچه رفاه و راحتی هست ولی به همان اندازه آزادیهای انسان امروزی محدود تر می شود.

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.