احتمال قریب الوقوع حمله امریکا به کجا انجامید

تفسیر سیاسی:  خ- ن – ظریفیان

081512_al_syria_640

شرایط  منطقه خاورمیانه و احتمال وقوع جنگ و گسترش احتمالی  دامنه آن به کشورهای منطقه

در نوبت گذشته در مورد اجتمال وقوع جنگ در منطقه بحثی داشتیم که قرار بود در این جلسه عواقب وقوع جنگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم ولی از آنجائیکه در چند روز گذشته تحولات جدیدی پیش آمده و ظاهرأ جنگ به تعلیق درآمده مروری خواهیم داشت بر آنچه در چند روز گذشته روی داده است .

تحولات ومسائل سوریه وجنگی که ظاهرأ به تعلیق درآمده

چند هفته ای است که تمام رسانه های بین المللی تصمیمات کاخ سفید را زیر ذره بین قرار داده اند تا نتیجه تهدیدات باراک اوباما را علیه دولت سوریه برای استفاده از سلاح شیمیائی بیابند. در این میان دولت های دیگر اروپائی هم برخی به نفع حمله نظامی و گروهی بر این باورند که می بایست از در دیپلماسی وارد شد. دقیقأ ژانویه 2013 بود که اولین اخطار و تهدیدهای نظامی اوباما علیه کشتارشروع شد، و همه دنیا بر این باور بودند که دولت های غربی برای نجات مردم سوریه که در میان گروه های مسلح و مصمم اپوزوسیون و از طرفی دیگر نیروهای دولت بشار اسد بدام افتاده و جان و مال آنان به خطر افتاده و شماری بسیار آواره کشورهای همجوار سوریه شده اند و خانه و کاشانه شان را از دست داده اند، کاری انجام خواهد داد ولی نه ! اینطور نشد و در عوض آقای اوباما به توصیه فرماندهان نظامی و مشاورانش تصمیم به تقویت نظامی اپوزوسیون گرفتند و از طرفی جمهوری اسلامی و روسیه نیز دولت بشار اسد را به هر شکل ممکن حمایت کردند.

به هر سوی دولت اوباما با توجه به آنکه ناوهای جنگی امریکا را در همان ژانویه 2013 به آبهای روانه کرد تا به جمع ناوهائی که از پیش در آبهای مدیترانه مستقر بودند بپیوندند ، هنوز بعد از گذشت 9 ماه هیچگونه اقدامی برای جلوگیری از کشتار در سوریه انجام نگرفته است.

و از چند روز پیش که گمان می رفت رویداد مقابله با بشار اسد شکلی جدی به خود گرفته به یکباره آقای جان کری با پیشنهاد جدید خود مبنی بر اینکه اگر بشار اسد تمامی سلاح های شیمیائی خود را در اختیارسازمان ملل قرار دهد و از کشتار مردمش دست بردارد امریکا هم از حمله به سوریه منصرف خواهد شد!!! این تصمیم دقیقأ چه معنائی دارد ؟

این تصمیم درست بعد از انتشار پیامیدر فیس بوک مبنی بر اینکه، مرد یاوه سرائی به نام » علیرضا فرقانی، بخشدار سابق کیش » که با گفته های ابلهانه  خود اوباما را تهدید کرده است که اگر به سوریه حمله کند دخترش » ساشا » توسط فرد یا افرادی مورد آزار جنسی قرار خواهد گرفت..!

وقتی که دقیق ترمی نگریم می بینیم که شاید این تهدید ابلهانه و سخیفانه کارساز بوده چون با رسمیت کاخ سفید کنار کشید و توپ را به زمین روسیه انداخته تا بتواند مشکل را از راه دیپلماسی و متقاعد کردن بشار اسد حل و فصل نماید..و در این بین کودکان سوریه و مردم سوریه همچنان زیر رگبار تیر و تفنگ از هر دو طرف هستند ، چه مخالفین اسد و چه نظامیان دولت بشار اسد مردمی را که به آرامش نیاز دارند هر روز مورد تعرض قرار می دهند و آقایان در کاخ سفید و کشورهای غربی فقط نشسته اند و خط و نشان می کشند .

آیا بواقع برای امریکا و کشورهای اروپائی کشته شدن مردم و خصوصأ کودکان سوری حائز اهمیت است؟ حال چه با تیر و تفنگ عادی و یا با سلاح شیمیائی ، اگر چنین بود شاید قبل از اینکه مردم سوریه مجبور باشند یک زمستان سخت و جانفرسای دیگر را در کمپ های ترکیه و یا اردن بگذرانند کاری انجام می دادند ! به جای اینکه بنشینند و به عبارتی » یک قل دو قل بازی کنند با سران سوریه» . من گمان نمی کنم که شرایط زندگی مردم سوریه و یا کشته شدن صدها هزار نفر و یا آواره شدن میلیون ها سوری از خانه و کاشانه شان از اهمیت چندانی برای سیاستمداران غربی برخوردار باشد.

جالب تر اینکه کسی نمی داند پشت درهای بسته چه تصمیماتی اتخاذ می شود و دلیل این دست آندست کردن حل مسئله سوریه چرا تا به این زمان بطول انجامیده؟ چطور شد که بلافاصله با حمایت های مستقیم از مخالفین » معمرقذافی» دولت وی را سرنگون کردند؟ و یا تحولات دیگری که در منطقه در چند سال گذشته روی داد و جا بجائی های قدرتی که به وقوع پیوست ..در تک به تک آن حرکت ها و موج های اعتراضی» بهار عربی» بمراتب کشتار کمتر شد و مردانی که در رأس قدرت بودند گمان نمی کنم ابائی داشتند از حفظ قدرت خود ولی سرنگون شدند …اما بشار اسد تا امروز روی پا ایستاده و هر روز با قدرت بیشتری به سرکوب معترضان خود پرداخته و با غرب مقابله میکند.

در این مقوله هر یک از سیاستمداران نظریه ای دارند، برخی معتقدند چون لابی های یهودی زیاد تمایلی برای حمله نظامی به سوریه نداشته و اصولا از آنجائی که مشکلی مابین سوریه و اسرائیل در بلندی های جولان وجود نداشته و چه بشار اسد و یا پیشتر پدرش حافظ اسد با اینکه شاید گاهی درشت گوئی هائی در مورد اسرائیل کرده اند ولی تنشی مابین  این دو کشور وجود نداشته است و در همین گیر و دار هم لابی های اسرائیلی بیشتر از مسئله سوریه دولت امریکا را زیر فشار قرار داده اند که فکری در مورد نه جمهوری اسلامی بلکه » ایران» کنند و نگران ایران اتمی هستند!

برخی دیگر بر این عقیده اند که وحشت اینکه پس از بشار اسد چه گروهی به قدرت برسد و تا چه حد گرایش های تند مذهبی داشته باشد اسرائیل و لابی های یهودی را واداشته که زیاد بر سر مسئله حمله به سوریه کاخ سفید را مورد حمایت قرار ندهند …ولی خوب قطعأ اگر در پیش نویس این حمله نظامی ایران را هم قرارمی دادند صورت مسئله برای کسانی که امروز ساز مخالفت با حمله به سوریه را می زنند فرق می کرد و از این حمله نظامی حتی در بعد وسیعتری حمایت می کردند.

ناگفته نماند که بسیاری از کشورهای اروپائی با رژیم جمهوری ایران روابطی بسیار حسنه در پشت درهای بسته دارند و طبیعتأ از تمام قدرت اهرمی خود برای پیشگیری از این جنگ در منطقه جلوگیری خواهند کرد .

البته همانطوری که می دانید همسر بشار اسد دختر یک سوری انگلیسی است  و مادرش هم از دیپلمات بازنشسته دولت بریتانیای کبیر است و برنامه ازدواج بشار اسد با همسرش نیز بخشی از ابتدا برنامه ریزی های دولت فخیمه بوده وبه همین دلیل است که دولت کمرون از مجلس عوام رأی نیاورد که به هیچوجه در این جنگ شرکت مستقیم داشته باشند و اینکه دست های نامرئی دولت فخیمه است که از آستین های مترسک هایشان در جمهوری اسلامی بیرون زده که در مجلس و بسیج و سپاه  مدام هنجره هایشان را پاره می کنند که تا پای جان از سوریه دفاع خواهند کرد .

بله دوستان علت اینکه کسی حریف بشار اسد نمی شود به این دلیل است که بریتانیا این کهنه کاردرسیاست نمی تواند و به عبارتی نمی خواهد که به امریکا زیادی از حد میدان برای جولان دهند، دولت فخیمه هرگز کودتای 28 مرداد را فراموش نکرده و از همان روزها در کمین بود تا ایران را با ذخایر نفتی اش از آن خود سازد، از این رو گمان نمی رود اگر بشار اسد تک تک سوری ها را هم قتل عام کند بریتانیا پا پیش بگذارد و اگر جنگ بدون حمایت انگلیس آغاز شود دور از انتظار نیست که آتش این جنگ دامنه مسیع تری را در بر گیرد و حتی شاید به یک جنگ جهانی بیانجامد.

تا درودی دیگر بدرود.

Advertisements

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.