نقد فیلم انتخابی هفته

film-reel

 

تنظیم گزارش از :خاطره نورشید

 THE COMPANY YOU KEEP

The Company You Keep is a 2012 political action thriller, produced and directed by Robert Redford. The script was written by Lem Dobbs based on the 2003 novel of the same name by Neil Gordon.  

robert2

کارگردان :رابرت ردفورد  بازیگران : رابرت ردفورد- شیا لابیوف- سوزان ساراندان – ریچارد

جنکینز- نیک نولتی – استنلی توچی –  جولی کریستی- بریت مارلینگ – جکی ایوانچو

رابرت ردفورد هنرپیشه ، کارگردان و تهیه کننده  – کسی که قریب به شش دهه در عرصه سینما می درخشد –   او بر خلاف میل خویش به عنوان خوش تیپ ترین مرد هالیوود شهرت داشته و گرد و غبار پیری هم نتوانسته که از این شهرت او بکاهد . گرچه در این اواخر تمامی انرژی خود را صرف گسترش مرکزی برای حمایت از سینمای مستقل که از سالها پیش آنرا پایه گزاری کرده بود میدارد و کمتر در فیلم ها نقش آفرینی می کند و بسیاری از طرفدارانش همیشه چشم براه هستند تا فیلمی جدید از او اکران شود ولی او خود بر این عقیده است که تا محتوی فیلمنامه را مورد تأئید قرار ندهد نمی تواند و یا به عبارتی نمی خواهد که در آن فیلم نقشی داشته باشد و ترجیح می دهد که وقتش را در» سان دنس » استودیو برای پرورش استعداد های جدید صرف کند. ولی هر چند سال یکبار خود فیلمی را کارگردانی کرده و درآن بازی هم می کند .

چند فیلم اخیر او که هر کدام جنجال آفرین و بسیار مورد استقبال قرار گرفتند عبارت بودند از “ The horse whisperer   ” ویا » Lions and Lams» در سال 2007 که از اعتقادات شخصی او ضد نظام سیاسی امریکا سرچشمه می گیرد .

در فیلم جدید او به نام » The Company You Keep » یکبار دیگر او می کوشد که دو نفر از دو نسل مختلف را در رویاروئی با هم قرار دهد .

robert3

فیلم بدنبال یک سرقت پر از راز و رمز از بانکی در میشیگان، شکل می گیرد، رهبر سارقان را سولارز(سوزان ساراندان) بعهده دارد. در روزهایی که گرانت (ردفورد) از چهره های سابق چپهای دهه 1970 به یک زندگی آرام تن داده در فضایی دور از هیاهو بعنوان یک وکیل قابل احترام مردم زندگی می کند و پرونده وکالت «سولارز» را بدستش میدهند که رد می کند و در این لحظه است که شپارد گزارشگر جوان باکنجکاوی قضیه را دنبال می کند و به هویت واقعی وی پی میبرد که در سرقت میشیگان نقش داشته و اصولأ پس ازآن واقعه با تغییر هویتی خود توانسته است که زندگی آرامی را شروع کند ولی زندگی آرام او و تنی چند از کسان دیگری که در سرقت میشیگان دست داشتند پس از سی سال به نوعی دستخوش دگرگونی می شود وقتی که سولارز ( سوزان ساراندان) تصمیم می گیرد تا خود را تسلیم مقامات کند . ردفورد با کمک «لم دابز» فیلمنامه نویس فیلم، شخصیت ها را چنان درخشان و تاثیرگذار ارائه میدهد که تماشاگر همه آنها را در قالب خود کامل بررسی می کند، از سارق بانک (ساراندن) تا دونال رادیکال پیر(نیک نولتی) میمی لوری (جولی کریستی) یک ضد جاسوس، که همه نقش هایشان کلیدی است، و همه با قدرت بازی می کنند. فیلم در لیست ده فیلم پرفروش نیست، ولی ارزش های هنری اش در کارنامه سینمایی سال 2013 ثبت شده است.

بریت مارلینگ در مصاحبه عنوان می کند که چگونه موسسه » سان دانس» توانسته برای او و صدها مشتاقان بازیگری در فیلم شرایط مساعد بوجود بیاورد و عنوان می کند که اگر بخاطر این موسسه نبود قطعأ راه یابی به این مقطع که او در حال حاضر هست مستلزم تلاش های بیشتر و عبور از راه های صعب العبور تر هالیوود بود .

robert1

the-company-you-keep

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.