احکام اعدام برای ایرانیان در زندان های مالزی

۶۰ محکوم به اعدام ایرانی در مالزی به جرم حمل مواد مخدر در انتظار اجرای احکام 

jail8e

در سال‌های اخیر مسئله  قاچاق مواد مخدر به‌وسیله ایرانیان به کشور مالزی، ابعادی جدید یافته است.  انتشار این اخبار در رسانه‌های مالزی، به نوبه  خود بر افکار عمومی و تغییر نگاهشان به ایرانیان مقیم این کشور بسیار تاثیرگذار بوده است.

یکی از ایرانیانی که پیشتر، مقالاتی را در روزنامه‌های مالزی در نکوهش عملکرد متهمان ایرانی قاچاق مواد مخدر منتشر می‌کرده، اکنون می‌گوید ۸۰٪ از محکومان ایرانی در مالزی قربانی هستند و نه قاچاقچی. او به نیابت از سوی گروه بزرگی  از این زندانیان و به‌ویژه ۶۰ محکومِ به اعدام ایرانی، درخواست کمک‌های فوری برای آنها دارد.

به گزارش رادیو فردا :  مورد صحبت  ۴۰۰ زندانی هم زن و هم مرد.  که آمار دقیقی تری در مورد اینکه چند درصد مرد و چند درصد زن هستند در دست نیست ،چون به دست آوردن این آمار بسیار کار سختی است. ۶۰ نفر اعدامی در مبان این زندانیان وجود دارد. بیش از هشتاد درصد این تعداد قربانی هستند.

به گفته شراره سعیدی به رادیو فردا : دو مدل زندانی در مالزی وجود دارد  یا قاچاقچی واقعی یا قربانی. این قربانیان هم خودشان دقیقا دو دسته کاملا متفاوت هستند. کسانی که اصلا در جریان حمل این مواد نبودند و کسانی که بابت هر کیلو یک میلیون تومان گرفتند و این را ترانزیت کردند.

حال سوال اینجاست که چگونه این همه چمدانهای پر از مواد از ایران بدون هیچگونه ردیابی مراحل کنترل را طی می کنندو آیا کسانی در فرودگاه امام هستند که شرایط را به نحوی برای جابه جائی این محموله ها فراهم می آورند؟

ناظم مدرسه را بچه‌هایی که قبلا شاگردش بودند آمدند مهمان کردند به مالزی. بعد گفتند ما همه وسایل را هم خودمان برایت تهیه می‌کنیم. بلیت، هتل. بعد کیف پیرمرد را دو لایه پر کردند از مواد مخدر. چهار پنج کیلو آمفتامین گذاشتند. پیرمرد را راهی کردند به مالزی. این آمده. ناظم مدرسه اینجا بازداشت شده. خب. دولت مالزی این تصویر را نشان می‌دهد در تلویزیون. ما نمی‌توانیم دولت مالزی را توجیه کنیم که این واقعیت نیست. سوء استفاده است.

drogs

تور می‌گذارند توی شهرستان‌ها، این‌ها را می‌فرستند به صورت خیلی ارزان توی هتل‌های پنج ستاره مالزی. بعد به اینها چمدان می‌دهند می‌گویند شما از آنجا قرار است جنس بیاورید. در صورتی که نه، اینها از اینجا قرار نیست جنس بیاورند. قرار است جنس از ایران ببرند. خب این دردناک است. ۴۰۰ نفر زندانی که تعداد قابل توجهی از آنها قربانی مطامع دیگران و یا نیازهای مالی خودشان شده اند حال در زندانهای مالزی گرفتار و در انتظار مرگ و یا سرنوشتی به مراتب بد تر از مرگ هستند.

طبق قوانین مالزی حمل، فروش و استفاده از مواد مخدر ، در اختیار داشتن پنجاه گرم آمفتامین حکم اعدام دارد. زیر پنجاه گرم احکام طولانی. بستگی به میزانی که مصرف کردند، همراهشان داشتند، پخش کردند یا تولید کردند. ولی آنچه که الان مد نظر ما است پنجاه گرم است. یعنی ما بین این ۴۰ نفر حتی یک نفر را نداریم که زیر پنجاه گرم داشته باشد.

زندان های مالزی وضعیت بسیار بد وحشتناکی دارند. هشت نفر توی یک اتاق با دستشویی توی اتاق بدون در. بیماری‌های عفونی شدید دارند. یعنی بیماری‌های پوستی در مالزی فوق‌العاده شدید است به خاطر شرایط آب و هوائی و شرایط زندان را برای  این متهمان بدتر است.

زندانیان محکوم به اعدام  مثل حیوانات  داخل قفس نگهداری می‌شوند.  و شرایط ملاقات را به سختی صادر می کنند . این محکومین بعضأ بیش از ده سال داخل این قفس ها نگهداری شده اند تا زمان اجرای حکم اعدامشان برسد،  فقط روزی یک ساعت در ۲۴ ساعت یعنی دو تا نیم ساعت صبح و شب اینها اجازه دارند توی یک کریدور با پابند راه بروند.  ۳۱ نفر از این ۶۰ اعدامی حتی یک بار یک ملاقاتی نداشتند.

در خواستی که برخی فعالان در مورد مسائل این زندانیان دارند ، در مرحله اول قربانی بودن برخی از این زندانیان است که سیستم قضائی در مالزی اهمیتی به این مسئله نداده و صرفأ با مدارک و شواهد حکم صادر کرده و می کند .سوال اینجاست که آیا در صورت استرداد این متهمین به ایران ، بنا بر این درخواست چه ضمانتی می توان کرد که  این زندانیان می توانند که از مجازات مرگ بگریزند  و یا چگونه می شود در نوع قضاوت قضات در ایران که آنها نیز بر اساس مدارک و شواهد قضاوت خواهند کرد ، امیدوار بود که به زندانیان فرصت دفاعیه داده خواهد شد ؟ و آنها خواهند توانست بمجالی یافته و بی گناهی خود را به اثبات برسانند.

آیا خوش بینانه بودن این افراد که خانم شهرزاد سعیذی به نیابت از آنها خواستار استرداد این زندانیان به ایران است کمی غیر واقع بینانه نیست؟

jail33

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.