شرایط نا متناسب اقتصاد کشور و کمبود مواد غذائی

شرایط نا متناسب اقتصاد کشور و کمبود مواد غذائی

142462_03144گزارش هائی در مورد وضعیت گرانی مواد غذائی و کمبود بسیاری از اقلام خوراکی از سبد خانگی از یک سو و گزارشی که معاون كل ‌سازمان توسعه تجارت،  در مورد ارزش صادرات صنایع غذائی می دهد و  از سوی دیگر  گزارش هائی از قاچاق ورود مواد غذائی غیر استاندارد  به ایران و خطر هائی که اینگونه اقلام به سلامتی مردم وارد می کنند.

طبق گفته معاون کل سازمان توسعه تجارت : ارزش صادرات صنايع غذايي در سال گذشته را افزون بر يك ميليارد و ۵۷۵ ميليون دلار اعلام كرد و گفت: اين ميزان صادرات از نظر وزني ۹۴۹.۷ هزارتن بوده است. كيومرث فتح‌الله كرمانشاهي گفت: ميزان صادرات صنايع غذايي در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۰ كه يك ميليارد و ۵۵۲ ميليون دلار با وزن ۸۹۴.۴ هزار تن بوده، از نظر ارزشي ۱.۵ درصد و به لحاظ وزني ۶ درصد رشد داشته است.

حال شاید از نظر اقتصادی داشتن صادراتی با  این میزان از نظر ارزشی و رشد وزنی آن در شرایط کنونی کشور می تواند یک بیلان خوب باشد ؟

از طرفی به گزارش فارس: در نشست انجمن واردکنندگان مواد غذایی بر معضلاتی نظیر قاچاق موادغذایی غیر بهداشتی با توقف ثبت سفارش واردات آن هشدار داده شد.  که دلیل آن را کاهش ۵۰ درصدی تولید مواد غذایی بازشمرده اند.

وی  در دنباله افزود: فصل تولید محصولات غذایی در ۶ ماه دوم سال است و این در حالی است که تولیدات داخلی مواد غذایی کاهش ۵۰ درصدی داشته که دلیلی آن ناامنی در مواد اولیه و نوسانات نرخ ارز است، از طرفی این را هم در نظر داشته باشید که بیش از نیمی از مواد اولیه صنایع غذایی کشور از طریق واردات تامین می‌شود.   در حال حاضر ۱۱۰ میلیون تن محصولات کشاورزی فرآوری نشده در کشور تولید می‌شود و در یک برنامه مدون که از سوی وزارت جهاد کشاورزی ارائه شده برای کل کشور افزایش ۲۴ میلیون تنی محصولات فرآوری شده پیش‌بینی شده است. آیا با این اوضاع و احوالی که بر سر تامین مواد اولیه مصرفی کارخانجات صنایع غذایی آورده شده، آینده روشنی برای این صنعت قابل تصویر است؟ و پیش بینی می کنند که اگر حمایت از صنایع غذایی به شایستگی صورت می‌گرفت و در حد شعار و جمله سازی باقی نمی ماند، کشور ما توانایی آن را داشت که بیش از جمعیت کشور را تحت پوشش صنایع غذایی خود بگیرد و برای مسلمانان دنیا غذای حلال تهیه کند. یا امروز وضعیت صنایع غذایی ما در این مسیر گام بر می‌دارد.

بسیار جالب است که با عنوان تمامی کاستی ها در بخش تولید چرا باید اصولأ مواد غذائی از ایران صادر شود ، طبق آمار رسمی قیمت  اقلام صادراتی به دلایل متعدد زیر قیمت صادر می شود ولی همان کالا در کشور خودمان به دلیل محدودیت های ارزی و بهانه هائی از این قبیل چندین برابر به دست مصرف کننده می رسد .

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کنترل هرزنامه از Akismet استفاده می‌کند. در مورد نحوهٔ پردازش اطلاعات دیدگاه‌های خود بیشتر بدانید.