اردوغان: این ها همه تروریست و یک مشت فرصت طلب هستند

به نظر می رسدکه اردوغان نیز چون بشار اسد مخالفان خود را یک عده تروریست دانسته و آنان را به قدر تهای دیگر وابسته می داند

Taksim-Istanbul-Park-Clashes

درگيری معترضان با پليس در ترکيه روز جمعه دهم خرداد به صورتی ظاهرأ مسالمت آمیز شروع شد  ولی رفته رفته به یک زد و خورد خیابانی میان پلیس و معترضان مبدل شد ، این اعتراضات که اساسأ روز قبل از آن از طرف عده ای از دوستداران محیط زیست شروع شد چرا که دولت اردوغان دستور قطع درختان پارکی قدیمی ( پارک قزی)  را در استانبول صادر کرده و اعلام داشته بود که قصد دارند یک مرکز تجاری در آنجا بنا کنند . درمجموع پس از شش روز درگيري بين پليس و معترضان، تازه ترين گزارش‌ها از آرام‌تر شدن اوضاع حکايت دارد. خودروهاي واژگون شده در خيابان‌های استانبول و آنکارا توجه‌ها را به ادامه اعتراضات مخالفان سياست‌های دولت اردوغان جلب می کند.  این موضع‌گيری سرسختانه رجب طيب اردوغان که گفته بود به رغم اعتراضات طرح مذکور دولت اجرا خواهد شد. باعث گسترش دامنه اعتراضات و اصرار معترضان  برای توقف طرح شد و در پی آن حمله پلیس ترکیه با گاز اشک آور و ماشین های آب پاش قوی و با حمله باتوم و دستگیری بیش از هزار نفر از معترضان و زخمی شدن  بسیاری دامنه اعتراضات به دیگر شهر ها کشیده شد و ابتدا آنکارا و در پی آن شهرهای انتاکیه و ازمیر و… اين گفته نخست وزير ترکيه باعث تجمع اقتدارستيزان در ميدان تقسيم استانبول و برپا شدن 90 تظاهرات پراکنده ديگر شد، تظاهراتي که اکنون در آنها شعار استعفای دولت و نخست وزير سر داده می شود. گر چه اردوغان تمامی مخالفان خود را تروریست می خواند ، جالب اینجاست که اردوغان تا همین دیروز از» بشار اسد» می خواست که از قدرت کناره گیری کند چرا که مردم او را نمی خواهند و از بشار اسد مصرأ می خواهد که به رفتار غیر انسانی خود با مردمش پایان بخشد. اما بظاهر حال که نوبت شنونده بودن خودش رسیده و احترام به حقوق شهروندانش ظاهرآ به استفاده از زور بازو بیشتر علاقه دارد.  

Erdogan-speaking

با وجود عقب‌نشينی پليس ترکيه از ميدان تقسيم استانبول و تغيير لحن نخست‌وزير ترکيه، اعتراض به سياست‌های دولت اين کشور همچنان ادامه دارد. چرا که خشونتی که ابتداعأ باعث تحریک معترضان شده بود رفتار غیر منطقی پلیس با معترضان بود. بسیاری از روسای کشور های اروپائی و یا امریکا برخورد پلیس ترکیه با معترضین را قیأ محکوم کرده و از دولت ترکیه خواستند که به حقوق مدنی مردم ارزش قائل شوند . صدها تن از ترک تباران ساکن در امریکا به پشتبانی از معترضان دست به تجمع در نیویورک زده و با حمل پلا کارت هائی بر علیه دولت اردوغان شعار دادند و تجمعی از همین نوع در شهر های مختلف آلمان  از جمله »  هامبورگ ، برلین، اشتوتگارت، کلن، فرانکفورت و مونیخ در حمایت از معترضان تشکیل یافت.

گمان می رود که مسئله قطع درختان شروع انبوهی از مشکلات نهفته مردم با دولت افراط گرای اسلامی ترکیه بخصوص خودکامگی های شخصی اردوغان و دخالت مستقیم وی در تمامی تصمیم گیریها و بیش از پیش اسلامی کردن محیط ترکیه از نظر اجتماعی و محدود کردن اجتماع و سوق دادن کشور به ارزش های اسلامی . چندی پیش نیز تظاهرات گسترده ای  در میدان تقسیم استانبول جمع آوری سگ ها و کشتن آنها از سوی دولت اردوغان به بهانه مسائل قوانین اسلامی . و یا محدودیت بوجود آوردن برای فروش مشروبات الکلی..

به هر حال گمان می رود که اعتراضات هم اکنون به سبک اعتصابات ادامه دارد و گمان می رود تا زمانیکه دولت اردوغان استعفا نداده و از قدرت  کناره گیری نکند ، این دسته اعتراضات ادامه خواهد داشت .

تظاهرات میدان تاکسیم استانبول به خشونت کشیده شد

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.