دست پرسپولیس از جام قهرمانی دور ماند

دست پرسپولیس از جام قهرمانی دور ماند

اخبار ورزشی
گزارش از: ف- دوراندیش تهران

لیگ برای استقلال، حذفی برای سپاهان

football

برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران قهرمان لیگ و جام حذفی در یک روز مشخص شدند و دو تیم استقلال و سپاهان در خارج از خانه‌هایشان جشن قهرمانی برپا کردند. استقلال با برد برابر فولاد خوزستان در فاصله یک هفته مانده به پایان لیگ، قهرمانی لیگ را از آن خود کرد، سپاهان هم در دیداری نفس‌گیر در فینال جام حذفی، پرسپولیس را شکست داد و نیمه دوم شهر تهران را در غم فرو برد. فینال جام حذفی دیروز عصر در حضور حدود صد‌هزار هوادار در ورزشگاه آزادی برگزار شد. در این بازی پرسپولیس دوبار از حریف خود پیش افتاد، اما بازی در 120 دقیقه 2بر2 شد و در نهایت این سپاهان بود که در ضربات پنالتی چهار بر دو پیروز شد و جام قهرمانی را بالای سر برد. در ابتدای این دیدار، دو تیم حملات نصف و نیمه‌ای روی دروازه‌های یکدیگر انجام ‌دادند تا اینکه در دقیقه 24 کریم انصاری‌فرد توانست روی پاس غلامرضا رضایی دروازه شهاب گردان را باز کند. نیمه اول با پیروزی یک بر صفر سرخ‌پوشان به پایان رسید. در نیمه دوم سپاهانی‌ها بازی بهتری را به نمایش گذاشتند. در دقیقه 59 حسین ماهینی، مدافع پرسپولیس اشتباه فاحشی انجام داد و پاس رو به عقب او به جواهیر سوکای رسید و او توانست بازی را به تساوی بکشاند. این دیدار در پایان 90 دقیقه با تساوی یک بر یک به پایان رسید. پس از اینکه هادی نوروزی موقعیت‌هایی را از دست داد در دقیقه 99 غلامرضا رضایی باز هم با پاس خود محمد نوری را در موقعیت تک به تک قرار داد تا گل دوم پرسپولیس توسط نوری به ثمر برسد. یک دقیقه پس از این محسن بنگر توپ را به تیرک افقی دروازه سپاهان کوبید تا در پایان وقت‌ اضافه اول، پرسپولیس با نتیجه دو بر یک به برتری رسیده باشد. تنها چند دقیقه مانده بود که سپاهان در یک روز دو جام را از دست بدهد اما در ابتدای وقت اضافه دوم، محمد غلامی توانست دروازه نیلسون را برای بار دوم باز کند تا بازی به تساوی برسد و تکلیف قهرمان در ضربات پنالتی مشخص شود. در ضربات پنالتی پرسپولیسی‌ها بسیار بد کار کردند. هادی نوروزی و رضا حقیقی پنالتی‌های خود را بیرون زدند. این درحالی است که در جمع سپاهانی بولکو، خلعتبری، ابراهیمی و حاج صفی پنالتی‌های خود را گل کردند. نقی زاده و ماهینی هم بازیکنانی بوند که برای پرسپولیس گل زدند. به این ترتیب سپاهان در ضربات پنالتی چهار بردو پیروز شد و چند ده‌هزار پرسپولیسی با ناراحتی ورزشگاه را ترک کردند، در سوی دیگر حدود 10‌هزار طرفدار سپاهانی جشن قهرمانی گرفتند. با این نتیجه پرسپولیس فصل را با ناکامی به پایان برد و نتوانست سهمیه آسیایی بگیرد. سپاهان و استقلال به عنوان قهرمانان جام حذفی و لیگ روانه لیگ‌قهرمانان آسیا خواهند شد. سومی تراکتورسازی هم مسجل شده است. سهمیه چهارم ایران در آسیا هم به یکی از دو تیم فولاد خوزستان یا نفت تهران خواهد رسید.

سومین قهرمانی آبی‌ها

footbاستقلال با برد یک بر صفر در اهواز قهرمان دوازدهمین دوره لیگ برتر ایران شد. از هفته سی‌وسوم رقابت‌های لیگ برتر، دو تیم فولاد و استقلال در اهواز به مصاف یکدیگر رفتند که در پایان این دیدار استقلال با تک‌گل جواد نکونام از روی نقطه پنالتی در دقیقه 19 موفق به شکست فولاد شد و قبل از هفته پایانی، قهرمانی‌اش را جشن گرفت. در دقیقه 30 این دیدار مهدی نوری برای فولاد یک ضربه پنالتی را از دست داد. هر دو ضربه پنالتی که توسط محسن ترکی گرفته شد مشکوک به نظر می‌رسید. در نیمه اول این دیدار، بازی نسبتا برابری از سوی دو تیم ارایه شد اما در نیمه دوم تیم فولاد نبض بازی را در دست گرفت و فرصت‌های خوبی را از دست داد. رحمتی هم در این برد استقلال نقش ویژه‌ای داشت. استقلال با این پیروزی 67امتیازی شد و یک هفته پیش از پایان رقابت‌های لیگ برتر، قهرمانی خود را مسجل کرد. این سومین قهرمانی استقلال در رقابت‌های لیگ برتر است. امیر قلعه‌نویی هم برای پنجمین بار قهرمانی را تجربه کرد. او قبل از این هم پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر بود. سرمربی، بازیکنان و کادر فنی استقلال پس از پیروزی مقابل فولاد خوزستان و قطعی شدن قهرمانی‌شان در لیگ دوازدهم، در زمین ورزشگاه تختی نماز شکر به جا آوردند. امیر قلعه‌نویی پس از بازی گفت: «فراز و نشیب زیادی داشتیم اما خدا کمکمان کرد. از همه بچه‌ها و مردم تشکر می‌کنم. از همه مردم خوزستان تشکر می‌کنم. اهواز شهر خود استقلال است.»

وداع تلخ مهدوی‌کیا و علی كریمی

80637790349591493558
مهدی مهدوی‌کیا همان‌طور که پیش از این اعلام کرده بود در پایان فینال جام حذفی مقابل سپاهان از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد. مهدوی‌کیا که در پنج دقیقه پایانی وقت اضافه در ترکیب پرسپولیس قرار گرفت و بازوبند کاپیتانی را دریافت کرد، نتوانست با قهرمانی وداعی با شکوه داشته باشد و در حالی که ناراحتی در چهره‌اش موج می‌زد با همراهی تعداد زیادی از عکاسان و خبرنگاران چهارگوشه زمین را بوسید و رسما خداحافظی کرد.علی كریمی هم دقایقی پس از بازی در تصمیمی عجیب كناره‌گیری اش از فوتبال را اعلام كرد.
ورزش د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌ارس خصوصی د‌‌‌‌‌‌خترانه عربستان آزاد‌‌‌‌‌‌ شد‌‌‌‌‌‌

د‌‌‌‌‌ر عربستان‌ د‌‌‌‌‌‌انش‌آموزان د‌‌‌‌‌‌ختری که د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌ارس خصوصی تحصیل می‌کنند‌‌‌‌‌‌ زنگ ورزش د‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌

24803319
د‌‌‌‌‌‌ختران د‌‌‌‌‌‌ر عربستان سعود‌‌‌‌‌‌ی می‌توانند‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌رسه ورزش کنند‌‌‌‌‌‌! این خبری است که روز گذشته «لیبراسیون» به نقل از رسانه‌های عربستان سعود‌‌‌‌‌‌ی روی خروجی‌اش گذاشت و چند‌‌‌‌‌‌ اما و اگر هم به آن چسباند‌‌‌‌‌‌؛ اول این‌که د‌‌‌‌‌‌ر هر مد‌‌‌‌‌‌رسه‌ای نه و د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌ارس خصوصی و د‌‌‌‌‌‌وم هم این‌که باید‌‌‌‌‌‌ حجاب د‌‌‌‌‌‌ر حین انجام ورزش د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌رسه کاملا رعایت شود‌‌‌‌‌‌. البته این تبصره تحت هیچ شرایطی شامل مد‌‌‌‌‌‌ارس عمومی و مد‌‌‌‌‌‌رسه‌هایی که د‌‌‌‌‌‌ر مناطق فوق محافظه‌کارها قرار د‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌ نمی‌شود‌‌‌‌‌‌. پیش‌تر و د‌‌‌‌‌‌ر سال 2011 چند‌‌‌‌‌‌ نفر از مقامات بلند‌‌‌‌‌‌پایه عربستان پیشنهاد‌‌‌‌‌‌ انجام ورزش د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌ارس د‌‌‌‌‌‌ولتی د‌‌‌‌‌‌خترانه را د‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌ه بود‌‌‌‌‌‌ند‌‌‌‌‌‌ که د‌‌‌‌‌‌ر نطفه خفه شد‌‌‌‌‌‌. البته از د‌‌‌‌‌‌یگر شرایطی که مد‌‌‌‌‌‌ارس د‌‌‌‌‌‌خترانه خصوصی برای انجام ورزش باید‌‌‌‌‌‌ رعایت کنند‌‌‌‌‌‌ این است که سالن‌های سرپوشید‌‌‌‌‌‌ه د‌‌‌‌‌‌اشته و امکانات مناسبی هم د‌‌‌‌‌‌ر اختیار متقاضیان قرار د‌‌‌‌‌‌هند‌‌‌‌‌‌. این شروط آخر را سخنگوی وزیر، محمد‌‌‌‌‌‌ بن سعید‌‌‌‌‌‌ الد‌‌‌‌‌‌خایینی عنوان کرد‌‌‌‌‌‌ه و تاکید‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌ هر طور شد‌‌‌‌‌‌ه این موارد‌‌‌‌‌‌ رعایت شود‌‌‌‌‌‌. البته د‌‌‌‌‌‌انش‌آموزان هم باید‌‌‌‌‌‌ حجاب را رعایت کنند‌‌‌‌‌‌ و به این مد‌‌‌‌‌‌ارس گوشزد‌‌‌‌‌‌ شد‌‌‌‌‌‌ه اولویت برای ورزش د‌‌‌‌‌‌ختران استفاد‌‌‌‌‌‌ه از 149972431_5189324346c8eمد‌‌‌‌‌‌رسان زن است حالا چه مربی چه ناظر. بنابر گفته‌های این سخنگو پیش‌تر هم این مد‌‌‌‌‌‌ارس خصوصی امکانات ورزشی د‌‌‌‌‌‌ر اختیار د‌‌‌‌‌‌ختران قرار د‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌‌‌ که غیرقانونی بود‌‌‌‌‌‌ه ولی از حالا به بعد‌‌‌‌‌‌ این تبصره نهایی شد‌‌‌‌‌‌ه و با رعایت اصول ذکر شد‌‌‌‌‌‌ه این کار قانونی می‌شود‌‌‌‌‌‌. عربستان سعود‌‌‌‌‌‌ی د‌‌‌‌‌‌ر زمره کشورهایی است که علاوه بر منع ورزش د‌‌‌‌‌‌ر مد‌‌‌‌‌‌ارس برای د‌‌‌‌‌‌ختران به زن‌ها اجازه نمی‌د‌‌‌‌‌‌هد‌‌‌‌‌‌ به تنهایی سفر کنند‌‌‌‌‌‌ و قوانین سفت و سختی د‌‌‌‌‌‌ر این‌باره د‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌. عربستان البته د‌‌‌‌‌‌ر بازی‌های المپیک 2012 تحت فشار مجامع بین‌المللی ورزش د‌‌‌‌‌‌و ورزشکار خانم را به لند‌‌‌‌‌‌ن و برای شرکت د‌‌‌‌‌‌ر این بازی‌ها اعزام کرد‌‌‌‌‌‌. کمیته ملی المپیک هم پذیرفت که این د‌‌‌‌‌‌و نفر که د‌‌‌‌‌‌ر جود‌‌‌‌‌‌و و د‌‌‌‌‌‌وومید‌‌‌‌‌‌انی به رقابت با سایرین پرد‌‌‌‌‌‌اختند‌‌‌‌‌‌، حجاب اسلامی د‌‌‌‌‌‌اشته باشند‌‌‌‌‌‌.

وزارت ورزش به دنبال چیست؟

j (11)
درحالی که به روزهای پایانی دولت دهم نزدیک می‌شویم وزارت ورزش و جوانان ایران در اندیشه برگزاری انتخابات فدراسیون‌های بدون رییس است؛ انتخاباتی که نمی‌تواند برای سروسامان‌دادن به فدراسیون‌ها باشد.
روزهای پایانی کار وزارت ورزش و جوانان در دولت دهم است که وزارتخانه تصمیم گرفته سروسامانی به فدراسیون‌های بی‌رییسش بدهد که در این مدت بیشتر و بیشتر شده‌اند. بسیاری از فدراسیون‌ها بیش از یک سال است که با سرپرست اداره می‌شوند و تا امروز نیز کسی کاری به کارشان نداشت اما حالا که به روزهای پایانی کار وزارتخانه نزدیک می‌شویم ثبت‌نام از نامزدهای ریاست فدراسیون‌های مختلف آغاز شده است. زندگی در گزارشی نوشته که وزیر ورزش تاکید داشت نمی‌شود فدراسیونی برای مدت طولانی به صورت سرپرستی اداره شود اما حالا 16ماه است که از آن صحبت مسئولان ورزش می‌گذرد و هنوز فدراسیون کشتی توسط سرپرست اداره می‌شود! با این حساب اگر این 16‌ماه را به حدود یک‌سالی که یزدانی خرم سرپرست بود اضافه کنیم، به عدد 29 می‌رسیم. یعنی فدراسیون کشتی بیش از دو‌سال بدون رییس اداره می‌شود و همین عدد کافی است تا میزان گام‌های موثر وزارت ورزش و جوانان برای بهبود وضعیت فدراسیون‌ها مشخص شود. کشتی، کوهنوردی، سه‌گانه، بدنسازی، شنا، شیرجه و واترپلو، اسکیت، اتومبیلرانی و موتورسواری، کاراته، قایقرانی، سوارکاری، پینگ‌پنگ و… فدراسیون‌هایی هستند که با سرپرست اداره می‌شوند. بعضی از آن‌ها بیش از یک‌سال است با همین وضعیت اداره می‌شوند اما هیچ تدبیری برای تعیین‌تکلیفشان اندیشیده نشده است. حالا در آخرین روزهای دولت IMAGE634560924309193371دهم، به یک باره مسئولان به فکر سروسامان‌دادن این فدراسیون‌ها افتاده‌اند؛ فدراسیون‌هایی که در مجمع انتخاباتی کمیته ملی المپیک نیز حضور دارند و در تعیین رییس بعدی کمیته نقش دارند. نکته جالب توجه در برنامه وزارتی‌ها این است که آن‌ها ثبت‌نام از نامزدهای بعضی از فدراسیون‌های بلاتکلیف چون اسکیت، موتورسواری، کاراته و شنا را آغاز کرده‌اند که در این تصمیم ابهام‌هایی وجود دارد. وزارت ورزش قبلا هم کار ثبت‌نام از این فدراسیون‌ها را انجام داده اما اجازه برگزاری انتخابات را صادر نکرده بود. در حالی که می‌داند فضای کشور به چه صورت است، ثبت‌نام از نامزد‌های این فدراسیون‌ها را انجام می‌دهد. طبق اساسنامه فعلی فدراسیون‌ها، 45روز بعد از پایان ثبت‌نام، باید انتخابات فدراسیون مربوطه برگزار شود. به صورت تقریبی این عدد نشان می‌دهد زمان برگزاری انتخابات این فدراسیون‌ها، با انتخابات ریاست‌جمهوری همراه می‌شود و در این شرایط باید از مسئولان وزارت ورزش پرسید آیا در این فضا که امکان برگزاری انتخابات دیگر در کشور فراهم نیست می‌شود مجامع فدراسیون‌ها را برای انتخاب رییس شکل داد؟ چرا در این مدت انتخابات برگزار نشده و آیا هدف تنها سروسامان است؟

Advertisements

با سپاس از توجه شما به این مطلب

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.